Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Zostavili rebríček najšťastnejších krajín, prvých päť je v Európe. Ako dopadlo Slovensko?

5.4.2019 | Zdravie

Šťastie znamená pre rôznych ľudí rôzne veci no nepochybne sa spája aj so zdravím. Človek, ktorý je psychicky v pohode, je aj po fyzickej stránke menej náchylný na rôzne choroby. A hoci sa dá šťastie ťažko kvantifikovať, ľudia z Výskumného inštitútu šťastia (HRI) sa o to opäť pokúsili a zostavili rebríček najšťastnejších krajín.

HRI zostavuje rebríček najšťastnejších krajín už od roku 2012. Zameriava sa najmä na to, či si o sebe samotní ľudia z jednotlivých štátov myslia, či sú šťastní. Prihliada sa však aj celkovú spoločenskú, politickú či ekonomickú situáciu v krajine.

VIDEO: Obrovské šťastie: Muž prežil let, ktorý mu mal byť osudný

Rebríčku absolútne dominujú európske štáty. V prvej dvadsiatke najšťastnejších obsadili až 16 pozícii. Na 20. mieste je Česká republika, Slovensko sa ocitlo na 38. priečke a predbehlo aj krajiny ako Poľsko, Maďarsko či Rusko. Posledným piatim zo 156 skúmaných štátov naopak dominuje Afrika. Najmenej šťastné sú podľa HRI Rwanda, Tanzánia, Afganistan, Stredoafrická republika a napokon Južný Sudán.

Einsteinova teória šťastia objavená. Predala sa za 1,5 milióna dolárov

Prvú desiatku najšťastnejších štátov otvára Rakúsko. Nasleduje Kanada, Nový Zéland, Švédsko a Švajčiarsko. No a prvú päticu tvoria už výhradne krajiny Európy. Ktoré to sú?

5. Holandsko

Holanďania sú veľmi pohostinný a uvoľnený národ, čo ich krajinu zrejme vynieslo na piate miesto v rebríčku. HRI hovorí aj o slobode ako jednom z hlavných faktorov, ktorý dlhodobo ovplyvňuje dobré výsledky tejto krajiny.

4. Island

Izolácia Islandu je v dnešnej dobe skôr jeho výhodou než bremenom. Pridajte k tomu nízke dane, bezplatnú zdravotnú starostlivosť, kvalitné školstvo (jeden z desiatich Islanďanov vydal knihu) a prírodu ako vystrihnutú z fantasy filmu.

3. Nórsko

Táto severská krajina v rebríčku pomaly klesá. V roku 2017 mu kraľovala, minulý rok už bola druhá. Napriek tomu sa umiestnila viac než slušne, a to najmä vďaka očarujúcej prírode, štedrému sociálnemu systému a absencii korupcie v štátnej správe.

2. Dánsko

Priepasť medzi bohatými a chudobnými je v tejto krajine najmenšia. Práve pocit rovnosti je podľa HRI to, čo robí Dánov šťastnými. Pridáva sa aj mimoriadne kvalitné zdravotníctvo a školstvo.

1. Fínsko

Fíni obhájili svoju povesť najšťastnejších ľudí sveta. Mimoriadne nízka úroveň korupcie v spojení s vysokým HDP, sociálnou štruktúrou a krásnou prírodou urobila z Fínska štát, kde je radosť žiť.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock


Focus Media


Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 25045 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu