Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Zmrzačil sa kvôli iPhonu: Aby si ho kúpil, predal obličku

30.1.2019 | Zdravie

Je neuveriteľné, čo sú ľudia ochotní urobiť kvôli smartfónu. Prípad mladíka z Číny je toho odstrašujúcim príkladom. Xiao Wang sa totiž rozhodol predať obličku len preto, aby si mohol dovoliť iPhone 4.

Xiao mal len 17 rokov, keď podstúpil sebazmrzačujúcu operáciu. Nechal si vyoperovať obličku a peniaze z jej predaja chcel použiť na kúpu iPhonu 4. Po operácii mu povedali, že bude môcť viesť normálny život, no dnes, o osem rokov neskôr, je všetko inak. Xiao má 24 rokov a je z neho doživotný invalid, ktorého život závisí na dialýze.

Orgán cez inzerát: Žena sa obetovala pre neznámeho cudzinca

V roku 2011 bol iPhone 4 vlajkovou loďou firmy Apple a v Číne sa stal symbolom úspechu a spoločenského postavenia. Xiao však pochádza z chudobných pomerov a rodičia si nemohli dovoliť kúpiť mu nový smartfón. Chlapec sa teda rozhodol vziať doslovne spojenie „keď na to nemáš, predaj obličku".

S pomocou prostredníka sa skontaktoval s mužmi, ktorí sa pohybovali na čiernom trhu s orgánmi. Súhlasil, že predá obličku za 22-tisíc juanov (vtedy asi tritisíc eur). Toto rozhodnutie mu zmenilo život.

Chudoba ich dohnala k zúfalstvu. Predať museli aj obličky

Xiao si myslel (a obchodníci s orgánmi ho o tom ubezpečili), že človeku stačí na normálne fungovanie len jedna oblička. Podstúpil operáciu v ilegálnej nemocnici v meste Čchen-žu a najprv sa zdalo, že bude naďalej žiť bezstarostným životom a navyše si bude môcť dovoliť iPhone. Netrvalo však dlho a objavili sa prvé zdravotné komplikácie.

Operačná sála nebola sterilná a u Xiaa vypukla infekcia. V tom čase však už bol doma a jeho rodičia netušili, že chlapec nejakú operáciu podstúpil. Zistili to až vtedy, keď už Xiao nemohol svoj zdravotný stav ďalej skrývať.

Dovtedy sa však infekcia rozšírila a napadla zostávajúcu obličku. V nemocnici už mohli lekári konštatovať len trvalé poškodenie tohto orgánu a odkázať mladíka na dialýzu. Od toho momentu trávi Xiao väčšinu času v posteli. Je závislý na zariadení, ktoré mu síce nahrádza obličky a umožňuje žiť.

Keď nefungujú, je zle. Viete o orgánoch, ktoré takmer každý človek ignoruje?

Keď sa mladíkovi rodičia dozvedeli, prečo ich syn podstúpil operáciu, podarilo sa im vystopovať prostredníka a podať žalobu nielen naňho, ale aj na chirurga, ktorý Xiaovi vyoperoval obličku. Súd rozhodol v ich prospech a prisúdil im odškodné vo výške takmer 300-tisíc eur. Väčšinu z nich už rodičia minuli na synovu drahú liečbu.

Dodnes nie je jasné, či si Xiao vysnívaný iPhone 4 vôbec kúpil. Zrejme mu však už na smartfóne nezáleží.

Autor: Liam
Foto: Phoenix Net


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu