Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

Žena žila pred 3600 rokmi, jej vzhľad spoznáte vďaka stoličke

19.6.2019 | Zdravie

Keď vedci v roku 1998 našli v Japonsku ostatky ženy staré asi 3600 rokov, nemohli tento objav naplno vyžiť. Metóda analýzy DNA ešte nebola taká prepracovaná ako dnes. V súčasnosti sa však už odborníkom zrekonštruovať genetickú sekvenciu ženy na základe buniek odobratých z jej stoličky. Pozrite sa, ako vyzerala.

Žena, ktorej ostatky vedci skúmali, žila v takzvanom období Džómon, ktoré v Japonsku skončilo okolo roku 900 pred Kristom. Stala sa veľmi cenným zdrojom informácií o ére, ktorá by sa dala prirovnať k európskej mladšej dobe kamennej.

Odhalili 4000 rokov starú hrobku, pozrite sa, ako vyzerá

DNA z jej stoličky sa podarilo izolovať až v roku 2018. A na základe analýzy genómu sa zistili veľmi zaujímavé skutočnosti. Dnes už vieme nielen to, ako žena vyzerala, ale napríklad aj to, že mala pomerne vysokú toleranciu na alkohol, jedla mastné potraviny, smrdeli jej podpazušia a mala vlhký ušný maz. A to všetko len vďaka stoličke.

Tajomstvo zachovalej múmie: Prečo ešte nepodľahla rozkladu?

Môže sa zdať, že ide o zbytočné údaje, no pravda je iná. Práve tieto zdanlivo nedôležité informácie dotvárajú obraz o tom, ako vyzeral život nielen v Japonsku pred tisíckami rokov. A tiež to, odkiaľ a kedy sa vlastne ľudia z obdobia Džómon vzali. Podarilo sa zistiť, že prišli z kontinentu niekedy pred 38-tisíc až 18-tisíc rokmi.

Zaujímavý je fakt, že žena mala oveľa vyššiu toleranciu na alkohol než je bežná u dnešných Japoncov. A vedci nedokážu zatiaľ prísť ani na to, prečo sa živila vo veľkej miere mastnými potravinami tak podobnými tým, ktoré konzumovali domorodci v Arktíde. Najpravdepodobnejšie vysvetlenie ponúka lov rýb, ktorý je v Japonsku bežný dodnes.

Desivý nález z praveku: Vták požieral deti neandertálcov

Neživila sa však výhradne mäsom rýb a suchozemských zvierat, ale do veľkej miery aj orechmi, semenami či dokonca mäkkýšmi. Predpokladá sa, že sa dožila veku asi 45 rokov v pomerne dobrom zdraví, ale príčina smrti ostáva dodnes otázna.

Autor: Noel
Foto: The National Museum of Nature and Science, Tokio


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie