Centrum.sk: Piatok, 24.5.2019
meniny má Ela
   

Zázrak medicíny: Žena sa po 27 rokoch prebrala z kómy

11.5.2019 | Zdravie

Munira Abdullová išla v roku 1991 autom, keď sa stala účastníčkou vážnej dopravnej nehody. Utrpela vážne zranenie hlavy a ako 32-ročná vtedy upadla do kómy. Jej štvorročnému synovi Omarovi sa nič vážnejšie nestalo, až donedávna však nepoznal hlas svojej matky. Považuje za zázrak, že pred pár dňami sa Munira po 27 rokoch prebrala.

Omar nedávno oslávil 32. narodeniny a je teda v tom istom veku ako jeho matka, keď upadla do kómy. Munira desaťročia ležala v nemocnici v Abú Zabí, ktorá sa špecializuje na liečbu pacientov v dlhodobej kóme. Keď sa prebrala, lekári neverili vlastným očiam. Hoci nejde o svetový unikát, prípad Muniry Abdullovej je jednoznačne veľmi vzácny.

Kóma: hranica medzi životom a smrťou


Žena sa samozrejme neprebrala okamžite. Najprv dokázala len otvoriť oči, postupne sa však jej stav zlepšoval a znovu sa naučila rozprávať a hýbať. Ukázalo sa, že jej mozog nebol trvale poškodený, a tak dnes normálne artikuluje a spoznáva predmety i ľudí okolo seba. Tvrdí, že ju prebral synov hlas, ktorý počula pri posteli. Ako prvé vyslovila práve jeho meno.

Ste zvedaví, aké je to byť v kóme? Poznáme zážitky ľudí, ktorí sa prebrali

V nemocnici ju roky kŕmili len pomocou trubice, a tak sa musela naučiť aj znovu prehĺtať. Svaly jej vďaka neúnavnej práci fyzioterapeutov, ktorí s telom pravidelne hýbali a precvičovali ho, neatrofovali. Síce ešte nedokáže chodiť, no vie sa už najesť bez pomoci iných ľudí.

Nespavosť, ktorú nič nevylieči: fatálna insomnia zabíja prekvapivo

Prípad Muniry Abdullovej dáva nádej aj rodinám iných pacientov, ktorí sú v dlhodobej kóme. Určite najznámejším je bývalý jazdec Formule 1 Michael Schumacher, ktorý 29. decembra 2013 utrpel úraz hlavy a odvtedy nevníma okolie.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18212 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa


- Kedy je blondína múdrejšia ako počítač ?
- Keď je počítač vypnutý.

 
Virtuálny barCognac Cocktail Cognac Cocktail
  • 3 cl koňaku
  • 1 cl ginu
  • 1 cl pomarančovej šťavy
  • 2 streky Curacaa
  • citrónová šťava