Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Záhada objasnená: Prečo po káve musíte na veľkú?

5.6.2019 | Zdravie

Možno tento zážitok poznáte aj na vlastnej koži. Prebudíte sa, nalejete si hrnček voňavej kávy a zrazu vám začne bublať v potrubí. Skôr ako dojete raňajky, idete vyložiť včerajší náklad. Nie je to len váš prípad. Je to celosvetový fenomén, ktorý zaujal aj vedcov. Preto začali hľadať odpoveď, prečo po káve neobsedíme.

Nie je to len o kofeíne

Mnoho ľudí sa domnieva, že práve kofeín je zodpovedný za to, že sa vám črevá dajú do pohybu a nabudia sa k výkonu rovnako ako nervová sústava. Pravdou je, že táto látka má dosť vážne slovo pri rozhodovaní o pochode na toaletu, ale nie je sama.

Divoké veci, ktoré dokáže s telom spraviť káva

Napríklad energetický nápoj nemá na črevá takýto účinok. Veci však vyskúmali, že kofeínová káva skutočne podnietila kontrakcie čreva o 60 percent silnejšie ako horúca voda a o 23 percent intenzívnejšie bezkofeínová káva. Chuan Žheng Ši, docent interného lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity v Texase, však tvrdí, že výskumy naznačujú, že kofeín v tom nie je sám.

Najsilnejšia káva sveta: slabších jedincov môže zabiť

Látky, ktoré hýbu črevami
V káve sa okrem kofeínu nachádzajú aj antioxidanty a mnoho ďalších látok, ktoré stimulujú napríklad nielen mozgovú a srdcovú činnosť, ale práve aj črevnú. Satish Rao, riaditeľ zdravotníckeho centra na univerzite v Georgii, zistil, že už pár minút po prijatí šálky kávy začne telo produkovať vo vyššej miere hormón motilín, ktorý ako už názov napovedá, vyvoláva tie pocity motýlích krídel vo vašej črevnej časti. Je to stimulátor črevnej peristaltiky a preto v kombinácii s kofeínom je výrazným štartérom čriev.

Káva, ktorá postaví na nohy aj mŕtveho. Už dve šálky ale naopak zabíjajú

Ešte je tu aj biorytmus
Aby v tom nebola káva sama, tak je nutné povedať, že aj ľudský organizmus pracuje podľa určitých cyklov a hrubé črevo je v priebehu dopoludňajších hodín dvakrát tak aktívne ako popoludní. Ak si k tomu pripočítate aj raňajky, ktoré naštartuj činnosť trávenia a vypijete kávu, ktorá má viacfázový stimulačný efekt na vylučovanie, málokto obsedí na stoličke, ale radšej si presadne na miesto, kde aj králi chodia pešo.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Otestujte svoje fitness IQ!
Otestovalo sa 18495 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad