Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Zabili ju, keď bránila deti. Odvážna letuška však zachránila desiatky životov

9.11.2019 | Zdravie

Let spoločnosti Pan Am Flight 73 sa navždy zapísal do dejín letectva. Stroj, ktorý 5. septembra 1986 smeroval z indického Bombaja do Spojených štátov amerických, uniesli počas medzipristátia v Karáčí štyria ozbrojení muži. Na palube bolo okrem nich 361 pasažierov a 19 členov posádky. Medzi nimi bola aj odvážna letuška Neerja Bhanotová.

Cieľom teroristov bolo oslobodiť palestínskych väzňov držaných na Cypre. Akonáhle začali nastupovať na palubu lietadla, Bhanotová okamžite informovala pilota, kopilota a letového inžiniera, ktorí stihli opustiť stroj cez únikový východ v kokpite. Z letušky sa tak stala najvyššie postavená členka posádky.

Keď farári a mníšky kradli deti: Prečo cirkev uniesla z pôrodníc 300-tisíc bábätiek?

Únoscovia sa zamerali na Američanov, ktorých chceli využiť na vydieranie, a o pár minút identifikovali jedného cestujúceho s indicko-americkým pôvodom. Dotiahli ho k dverám lietadla, zastrelili a telo hodili na letiskovú dráhu. Následne donútili Bhanotovú, aby od ostatných pasažierov vyzbierala ich pasy. Chceli zistiť, či je medzi nimi ešte nejaký Američan. Ona a zvyšné letušky však pasy zostávajúcich 41 Američanov poukrývala na rôznych miestach, takže teroristi ich nedokázali identifikovať.

Moderní piráti: lode unášajú aj v 21. storočí

Po 17 hodinách únoscom došla trpezlivosť, začali strieľať a odpaľovať výbušniny. Bhanotová otvorila jedny dvere a pomáhala cestujúcim ujsť. Keby chcela, mohla ujsť medzi prvými rovnako ako jej kolegyne, ale rozhodla sa inak a navigovala pasažierov k východu z lietadla.V situácii, kedy vlastným telom bránila tri deti, ju zastihol jeden z únoscov. Podľa svedkov ju chytil za vlasy a z bezprostrednej blízkosti zastrelil. O dva dni by oslávila 23. narodeniny.

Zo 44 Američanov na palube zomreli len dvaja, pričom jeden z nich ešte predtým, než únoscovia vydali rozkaz na zabavenie cestovných pasov. Medzi preživších patrí aj muž, ktorý mal v tom čase len sedem rokov. Dnes je pilotom veľkého dopravného lietadla a tvrdí, že Bhanotová bola jeho inšpiráciou. Stala sa najmladšou držiteľkou medaile Ashok Chakra, najcennejšieho indického vyznamenania, ktoré sa udeľuje za hrdinstvo počas mierových čias.

Pištoľ vymenil za pivo. Aj tak vyzerali najbizarnejšie únosy lietadiel

Okrem záchrany životov totiž Bhanotová prispela aj k tomu, že lietadlo sa nedostalo do vzduchu, ale ostalo na zemi. Keby totiž nevarovala pilotov, že sa chystá únos lietadla, teroristi by ich pravdepodobne donútili so strojom vzlietnuť. Vyznamenania dostala aj v USA a v Pakistane.

Autor: Liam
Foto: Youtube


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica