Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

VIDEO: Zošaleli z bombardovania: Shell shock pripravoval vojakov o rozum

23.4.2019 | Zdravie

Ľudia sa kedysi pri fotení nezvykli smiať, a predsa má vojak na nasledujúcej fotografii na tvári úsmev. V očiach sa mu však zračí šialenstvo. Ako jeden z mnohých sa počas prvej svetovej vojny sa stal obeťou fenoménu zvaného „shell shock".

Išlo o masívny psychický otras, ktorý pomenovali samotní vojaci. Nespôsobovalo ho však výlučne iba bombardovanie a explózie, ale kombinácia viacerých faktorov: všadeprítomná smrť, strach či rozpad sociálnych väzieb, ktoré človek poznal z civilu. Shell shock sprevádzal aj takzvaný „tisícyardový pohľad", muži, ktorých postihol, akoby nedokázali zaostriť a neustále sa pozerali niekam do diaľky.

Zákopová vojna: Ako presne prebiehal boj, ktorý zabil milióny mužov?

Okolnosti, za ktorých prebiehala prvá svetová vojna, tlačili milióny mužov za hranice toho, čo môže človek vydržať. Vojaci čelili zbraniam, ktoré neboli schopní zničiť, veď kanóny, ktoré sa postarali až o 60 percent mŕtvych, boli od zákopov vzdialené celé kilometre. Nielen slabšie povahy tlak nevydržali a zrútili sa.

FOTO: Námorné boje v prvej svetovej vojne: Pozrite si archívne zábery

Symptómy šoku boli rôzne. Zahŕňali únavu, triašku, kŕče, zmätenosť, nočné mory, neschopnosť uvažovať, nekoordinovaný sluch a zrak či hysterickú paralýzu. Mnohí vojaci sa museli učiť znovu chodiť a pritom nejavili známky fyzického poranenia. Mozog jednoducho vypovedal službu.

Niektorí muži postihnutí týmto masívnym otrasom sa dokonca dostali pred súd za zbabelosť a skončili pred popravčou čatou. Dôstojníci síce chápali, že vojna môže na krátky čas vojaka zlomiť, dlhodobé psychické problémy sa však brali ako simulantstvo a nedostatok charakteru.

FOTO: Černosi v nemeckej armáde: Aj ľudia inej rasy bojovali vo svetovej vojne

Termín shell shock sa už nepoužíva v medicínskom ani vojenskom slovníku. Neskôr dostal pomenovanie „vojnová neuróza" a podobá sa na takzvaný posttraumatický stresový syndróm. Vo videu pod článkom môžete vidieť, ako vyzerali muži postihnutí týmto fenoménom. Zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco