Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

Spev, ktorý môže zabíjať: Mužovi pri karaoke skolabovali pľúca

25.8.2019 | Zdravie

Vedeli ste, že aj spev môže ohroziť život? Nemáme na mysli rozhnevaného suseda, ktorý sa vám vyhráža zabitím, keď si doma celé dni nahlas púšťate hudbu. Spev totiž dokáže vyvolať kolaps pľúc, ktorý sa odborne nazýva pneumotorax. Presvedčil s o tom aj istým 65-ročný muž z Číny.


Starší pán, ktorého lekári predstavili len jeho priezviskom Wang, mal šťastie, že ho stihli previezť do nemocnice. Nadšený amatérsky spevák si po dlhom spievaní rýchlo uvedomil, že s ním niečo nie je v poriadku. Nevedel sa poriadne nadýchnuť a na ľavej strane chrbta pociťoval silnú bodavú bolesť.

VIDEO: Spevák, ktorého nikto nevydržal počúvať, zlomil rekord

Po odspievaní viacerých obľúbených piesní počas karaoke večera s priateľmi pánovi Wangovi skolaboval ľavý pľúcny vak. Symptómy najprv ignoroval, pozornosť im začal venovať až vtedy, keď prišiel z karaoke maratónu domov. Napriek tomu otáľal až do rána, kým sa vybral do nemocnice v meste Nančang.

Spievajúce duny: duch púšte, alebo obyčajná fyzika?

Tu sa rýchlo dozvedel diagnózu: pneumotorax. Lekár sa ho ihneď spýtal, či vie, čo mohlo kolaps ľavého pľúcneho vaku spôsobiť. Pacient medzi rečou spomenul karaoke maratón a doktor sa dovtípil, že to bolo práve spievanie vysokých tónov, čo muža takmer zabilo.

Alergia na zvuky trápi mnohých ľudí, patríte medzi nich?

„Vyludzovanie vysokých tónov zvyšuje tlak v hrudníku a pľúcach," vyjadril sa lekár Bin-fej pre médiá. „Preto koncerty netrvajú dlhšie než dve hodiny. Neodporúča sa to práve z dôvodu možného kolapsu pľúcneho vaku."

Wang sa lekárovi priznal, že hoci piesne spieval už predtým, nikdy ich nebolo až desať za sebou. Vraj bol veľmi spokojný so svojím výkonom po prvých štyroch piesňach a chcel priateľom dopriať pár prídavkov. Spieval, až kým sa mu nezačal krátiť dych.

Trpela vyše 20 rokov: V bruchu jej zabudli svorky a liečili ju analgetikami

Jeho prípad je varovaním pre všetkých, ktorí by chceli podať podobný spevácky výkon.

Autor: Liam
Foto: Public Domain


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie