Centrum.sk: Pondelok, 17.6.2019
meniny má Adolf
   

Šesť vecí, ktoré škodia vašim črevám

7.6.2019 | Zdravie

Keď nie sú v pohode vaše črevá, bude trpieť celé vaše telo. Žiaľ, stačí málo, aby sa črevná mikroflóra dostala do nerovnováhy. Pozrite sa, čo všetko spúšťa črevné ťažkosti a možno nájdete dôvod, prečo vás trápi váš tráviaci trakt.

Ranná káva
Raňajky sa nevolajú hlavné jedlo dňa len tak nadarmo. Ak výdatné raňajky vymeníte iba za kávu, telo nebude môcť tvoriť energiu a naruší sa črevná mikroflóra. Pokiaľ si chcete dať ráno kávu, určite si ju nedávajte nalačno, ale až po raňajkách bohatých na vlákninu.

Neprehliadajte ich: Príznaky, že vaše srdce nie je v poriadku

Nedostatok vlákniny
Veľa ľudí má črevné ťažkosti najmä kvôli tomu, že majú nízky príjem vlákniny a z toho vznikajú zápchy a nafukovanie. Denne by ste mali telu dodať aspoň 38 gramov vlákniny z ovocia, zeleniny a strukovín.

Zbytočné tuky
Ak jete priveľa cukru a nezdravého tuku, kŕmite tým nezdravé baktérie v tráviacom trakte. Tie môžu spôsobiť hnačku, nafukovanie, či zápchu. Pri dlhodobej nezdravej diéte sa môžu poškodzovať črevné steny, čo vedie k srdcovo-cievnym ochoreniam a cukrovke.

12 jedál s prekvapivými účinkami na telo: Vedeli ste, čo s vami robia pukance?

Rýchle jedenie

Ponáhľať sa s jedením sa nevypláca. Ak jete rýchlo, okrem jedla prehĺtate aj veľa vzduchu, čo môže spôsobiť nafukovanie a plynatosť. K nepríjemnému nafukovaniu prispieva aj žuvanie žuvačky a pitie bublinkových nápojov.

Stres
Pri nervozite a strese môžete podvedome sťahovať brucho, čo bráni pohybu čriev a preto môžete počas vypätých dní mať zápchu. Ďalšia vec, ktorú môžo aj vy pri nervozite robíte, je rýchlejšie dýchanie, čím prehĺtate viac vzduchu a môžete byť nafúknutý.

Príde vám nevoľno: Čo všetko má na sebe fekálie?

Nedostatok spánku
Spánok je nesmierne dôležitý aj pre váš tráviaci trakt, ktorý v noci intenzívne pracuje a trávi jedlo, ktoré nestíha spracovať počas dňa. Ak si nedoprajete dostatočný nočný odpočinok, je možné, že na druhý deň vás bude trápiť zápcha alebo nafukovanie.

Autor: Tatiana
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Drahá, prečo si vykríkla "Šťastný nový rok!" , veď je iba pol dvanástej?,,
"Aby som naštvala susedov, že k nám prišiel skôr ako k nim,,

 
Virtuálny barHot whisky Hot whisky
  • 7 cl írskej whisky
  • plátok citróna
  • 1 lyžička cukru
  • voda
  • 2-4 klinčeky