Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

Rodičia odmietli darovať dcére obličku, dôvod vás znechutí

7.8.2019 | Zdravie

Neostáva jej nič iné, ako čakať na smrť. Po akútnom zlyhaní obličiek je 16-ročné dievča z Indie pripútané na lôžko. Rodičia jej odmietli poskytnúť jednu zo svojich obličiek, pričom transplantácia by dievčati zachránila život. Dôvod bol jednoduchý: ide o dievča!


Kanchan Kumariová z dediny Avgil vážne ochorela už pred dvomi mesiacmi. Do nemocncie ju priviezli potom, ako sa začala sťažovať na silnú bolesť brucha i chrbta. Séria vyšetrení ukázala akútne zlyhanie obličiek. Lekári vysvetlili rodičom, že ich dcéra urýchlene potrebuje transplantáciu obličky, čo by značne zvýšilo jej šancu na prežitie.

Zmrzačil sa kvôli iPhonu: Aby si ho kúpil, predal obličku

Matka ani otec však neprejavili najmenší záujem odovzdať jednu zo svojich obličiek. Na vine bolo nesprávne pohlavie. Keďže ide o dievča, nestojí im to za námahu. „Mali by sme darovať obličku? Načo, veď je to dievča!" Tieto slová vyriekol pred médiami otec Ramashray. Matka neprejavila o dcérino utrpenie žiaden záujem.

Chudoba ich dohnala k zúfalstvu. Predať museli aj obličky

Smutná správa a šokujúce konanie rodičov vyvolali pobúrenie nielen v Indii, ale po celom svete. Otec ani matka sa už pre médiá nevyjadrili, situáciu sa snažil zachrániť starý otec -ročnej Kanchan. Ten uviedol, že darovanie obličky by mohlo pochovať šance na prežitie celej rodiny.

„Ak by otec išiel na transplantáciu, nemohol by chodiť do práce a celé naše prežitie by bolo otázne," uviedol. „Jeho plat je to jediné, čo nás drží nažive. Navyše taká operácia stojí 100-tisíc dolárov a nik negarantuje, že bude úspešná."

Je pravdou, že rodina dievčaťa je príliš chudobná, aby si mohla dovoliť transplantáciu, rodičia sa však ani len nepokúsili nájsť iného darcu. Dokonca ani neinformovala úrady o zúfalej situácii svojej dcéry. Šéf Pomocného fondu, ktorý prevádzkuje priamo indická vláda, už viacerým ľuďom v podobnej situácii finančne pomohol. V tomto prípade však nemôže konať, keďže nedostal žiadosť rodičov. Kanchan Kumariová tak čaká na smrť v opatere rodičov, ktorí ju z nemocnice vzali domov.

Rekordná tranplantácia tváre: Chirurgom sa podaril zázrak

Jej prípad opäť vyniesol na svetlo sveta tragické postavenie žien v indickej spoločnosti. Aj v otázke transplantácie orgánov sú na tom veľmi biedne, hlavne u nižších vrstiev obyvateľstva sa nechávajú ženy so zlyhávajúcimi orgánmi zomierať. Na vine je hlavne fakt, že rodiny ich často vnímajú len ako ďalšie krky, ktoré treba kŕmiť.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie