Centrum.sk: Utorok, 20.8.2019
meniny má Anabela
   

Príde vám nevoľno: Čo všetko má na sebe fekálie?

30.5.2019 | Zdravie

Možno vás prekvapí, kde všade sa nachádzajú zvyšky fekálií. Aj keď ide iba o malé množstvo, myšlienka, že sa dotýkate exkrementov, je jednoducho odporná a striasa z nej. Pozrite sa, kde fekálie číhajú.

Mobil
Mobilné telefóny dnes ľudia držia v rukách neustále, dokonca aj na záchode, tak niet divu, že práve mobily sú plné baktérií, tie fekálne nevynímajúc.

FOTO: Zakázané miesta: Bežný smrteľník sa tam nedostane

Jedálne lístky
Jedálne lístky v reštauráciách sú umývané iba zriedkavo, nanajvýš sú pretrené vlhkou (špinavou) handrou, keď sú viditeľne špinavé a najčistejšie sú, keď sa na ne rozleje pivo. Zákazníci berú jedálne lístky do rúk bezprostredne potom, čo prídu do reštaurácie z rôznych prostredí a každý na nich zanechá bakteriálny odkaz.

Práčka
Napriek tomu, že práčka je stále plná vody a čistiacich prostriedkov, ostávajú v nech fekálie. Príčinou je najmä spodná bielizeň, na ktorej sú zachytené zvyšky výkalov. Pokiaľ nebudete prať na vysokej teplote (aspoň 60 stupňov Celzia), fekálne baktérie sa vám zachytia v práčke a prenesú sa aj na ostatné oblečenie.

Umývate si počas sprchovania nohy? Možno úplne zbytočne

Kuchynská špongia
Hubka na riad je to najšpinavšie v kuchyni, dokonca je ešte špinavšia, než záchodová doska. Zaručeným spôsobom, ako ju udržať čistú je každý týždeň ju vymeniť za novú alebo ju vydezinfikovať bielidlom.

Diaľkové ovládanie
Najmä v hotelových izbách sú diaľkové ovládania od televízora alebo klimatizácie nabité baktériami, vrátane zvyškov z exkrementov. Diaľkové ovládania sú dezinfikované iba výnimočne, preto tesne po príchode do hotela by ste ich mali pretrieť dezinfekčnou utierkou.

FOTO: Chcete si doniesť z dovolenky mušle? Na týchto plážach sú najkrajšie

Vzduch
Áno, aj vo vzduchu, ktorý dýchate sú časti fekálií. Najmä v mestských oblastiach sa do ovzdušia dostávajú aj baktérie z psích a mačacích výkalov, čo môže spôsobovať astmatické alebo alergické záchvaty.

Autor: Theo
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide policajt do pizzerie.
Objednal si jednu pizzu.
Čašníčka : chcete pokrájať na 6 kúskov alebo na 12 ??
Policajt : 6...12 by som nezjedol.

 
Virtuálny barGreen Peache Green Peache
  • 2 cl Curacaa blue
  • 2 cl svetlého rumu
  • 3 cl broskyňového likéru
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • koktailová čerešňa (modrá)
  • broskyňa
  • pomaranč