Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

Pozor na vysoký tlak. Škodí aj mužskej erekcii

15.2.2018 | Zdravie

Poznáte svoje hodnoty krvného tlaku? Väčšina ľudí svoje “čísla” nepozná. A to aj napriek tomu, že zvýšený krvný tlak alebo tiež hypertenzia je ochorenie, ktoré je na prvom mieste v rebríčku príčin vedúcich k úmrtnosti.

Zdroj: Zerex


Nesie so sebou ďalšie široké spektrum komplikácií. Zaťažuje srdce, cievy, obličky aj mozog, u mužov sa môže prejaviť aj erektilná dysfunkcia.

Ako sa vysoký tlak prejavuje, kto je ním ohrozený a ako si s ním poradiť, aby nenapáchal škody na našom celkovom zdraví, ani na kvalite sexuálneho života?

Ohrozený ja každý tretí človek
Výskyt hypertenzie sa podľa informácií z portálu Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti hypertenzia.org, v európskej populácií pohybuje v rozmedzí 30 - 45% s postupným nárastom vekom.

Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je každý tretí človek ohrozený týmto “tichým zabijakom” a spôsobuje približne polovicu všetkých úmrtí v prípadoch mozgových príhod a srdcových ochorení.

O “tichom zabijakovi” nemusíte ani vedieť
Na tomto ochorení je najhoršia skutočnosť, že o jeho prítomnosti vo svojom tele nemusíte ani tušiť. Často ostáva bez povšimnutia, no práve včasná diagnostika by zabránila napáchať škody v tele. Preto na zanedbávanie preventívnych prehliadok veľmi rýchlo zabudnite. Tlak 120/80 je ideálny, ak však hodnoty dlhodobo prekračujú 140/90, zakročte!

Pravdepodobnosť výskytu ochorenia sa zvyšuje, keď trpíte obezitou, nachádzate sa v sústavnom strese, nevenujete sa cvičeniu, fajčíte, alebo pijete alkohol. Ohrození sú aj ľudia, ktorí nadmerne solia alebo uprednostňujú mastné jedlá.

Erektilná dysfunkcia versus hypertenzia
Odborník v oblasti sexuológie MUDr. Václav Urbánek, CSc.: “Dobre je známy vzťah erektilných dysfunkcii s niektorým celkovým ochorením, ako je zvýšený krvný tlak, cukrovka či kôrnatenie ciev, teda ateroskleróza.”

Hypertenzia zapričiňuje, že krv neprúdi presne tak, ako by mala. Zúžené cievy nevedia zásobiť ani penis. Keďže erekcia vzniká naplnením ciev v penise väčším množstvom krvi, čo spôsobí jeho následné stoporenie, pri zúžených cievach sa stane presný opak: "nepostaví sa".

Množstvo liekov, ktoré pomáhajú v boji proti vysokému krvnému tlaku totiž vedia zapríčiniť, že sa dostaví erektilná dysfunkcia (inak porucha erekcie), čo ohrozuje kvalitu sexuálneho života.

Ku kvalitnej a pevnej erekcii prispievajú napríklad tradičné byliny ako Kotvičník zemný, Senovka grécka, Maca peruánska. Ich výťažky spolu s dôležitými aminokyselinami nájdete aj v tabletkách na erekciu Zerex.

Ako proti vysokému tlaku zakročiť bez liekov?
Diéta

Prvé, čo potrebujete urobiť, je pozrieť sa na svoj jedálniček. Ak obsahuje veľké množstvo kávy, solí, tukov a alkoholu, zapracujte na novom. Mal by obsahovať dostatok zeleniny, rýb, ovocia, orechov, celozrnné potraviny.

Fyzická aktivita
Netreba zabúdať ani na pohyb. Začať môžete aj vynechaním výťahu pri ceste domov alebo do práce a vyjdete pár poschodí po schodoch. Nechajte raz za čas auto doma a zvoľte chôdzu, keď idete na malý nákup v blízkosti domova.

Zníženie hmotnosti
Zdravý index telesnej hmotnosti (BMI) si určíte podľa telesnej váhy a výšky. Porovnajte ho so svojím súčasným indexom a pustite sa do boja s nadváhou (prípadne obezitou).

Platená reklama.

Focus Media


Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 56388 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie