Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Nielen tichý zabijak: Viete o pozitívach stresu?

21.8.2019 | Zdravie

V dnešnej dobe sa slovo "stres" stalo doslova strašiakom. Môže za psychické vyčerpania, za zdravotné problémy a dokonca vraj aj za niektoré civilizačné choroby. Keď sa však na spomínaný stres pozrieme bližšie, zistíme, že to s nami vlastne až tak zle nemyslí.


Musíme rozlišovať medzi negatívnym a pozitívnym druhom stresu. Áno, naozaj existuje ten "dobrý" a v podstate je to jeho základná podoba. Mal by byť krátkodobý a v primeranej intenzite, aby telu prinášal potrebný úžitok. Dokonca aj taký, o akom ste možno doteraz nevedeli.

Necíti bolesť, stres ani úzkosť. Superžena žije medzi nami

Pozitívny stres zlepšuje...
...reakcie.Stres je primárne odozvou nášho tela na situácie, kedy sa cítime zle, ohrozene či vystrašene. Začínajú sa produkovať hormóny ako adrenalín a kortizol, a telo sa pripravuje buď na útek, alebo na boj. Reakcie sú rýchle a okamžité, plne závisia od situácie. Človeka často samého prekvapí, k čomu ho stres vyburcoval.

...motiváciu
V primeranej miere môže stres výrazne pomôcť i motivácii. Športovci by o tom mohli rozprávať celé hodiny, ale celkom sa stačí pozrieť na súperenie v bežnom živote. Nie darmo sa aj v práci robia súťaže, ponúkajú sa odmeny a podobne. Miernym stresom motivácia i výkon stúpajú.

Sústreďte sa! 10x ako byť v práci top

...inteligenciu
Vhodná úroveň stresu posilňuje spojenia medzi neurónmi v mozgu, čo môže tiež viesť k zlepšeniu pamäte a zvýšeniu pozornosti. V zásade nám to v danom momente pomáha byť ostražitejším, no veľmi dobre sa to dá využiť aj na zlepšovanie kognitívnych schopností.

...imunitu

Odolnosť voči stresu je v tele zabezpečená tak, aby chránila pred akýmikoľvek hrozbami, vrátane hrozieb z baktérií a mikroorganizmov. To znamená, že stres môže pomôcť tiež v boji proti infekciám. Netreba však zabúdať na dôležitú hranicu, nakoľko chronický stres už zápal zvyšuje a imunitu znižuje.

...kardio funkcie
Prekvapivým zistením zahraničnej štúdie bolo, že mierne množstvo stresu môže byť dobré aj pre srdce. Preukázal to test na pacientoch, u ktorých sa pred chirurgickým zákrokom vyskytli vysoké, stredné a nízke úrovne stresu. Ako sa zistilo, tí s miernou úrovňou stresu sa zotavili rýchlejšie ako tí s vysokou alebo nízkou úrovňou.

Dôvody, prečo je škola nebezpečná pre mentálne zdravie

...psychiku
Bežná úroveň stresu posilňuje tiež duševné zdravie. Možno sa na to pozrieť tak, že menšie stresové situácie sú ako prax, ktorá následne pomáha pri riešení väčších stresových udalostí. A tých je v živote množstvo, preto nie je na škodu "trénovať".

Netreba teda na stres pozerať len negatívne. Jeho mierne účinky môžu byť veľmi prospešné a tajomstvo spočíva v hranici, ktorú by ste u seba mali poznať a neprekračovať ju. Chronický stres je totiž skutočným zabijakom.

Autor: ling
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter