Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Nespavosť i hlúpnutie: Ako nám smartfóny ruinujú život

12.6.2019 | Zdravie

Smartfóny na prvý pohľad fungujú ako dokonalé centrá zábavy. Skvelí pomocníci, vďaka ktorým dokážeme komunikovať, zabávať sa, učiť aj platiť. Zdajú sa ako zázrak, no ich druhou stranou je temný fakt, že nám všetkým dokonale ruinujú životy. Takže fakt, že sa im vybije batéria, môže byť nakoniec dobrou správou.

Problémy so spánkom

Mobil na nás podľa vedcov účinkuje viacerými spôsobmi čo sa týka vplyvu na spánok a všetky sú zlé. Prvým problémom je modré svetlo. To je dnes už síce možné odfiltrovať, ale ešte stále ostávajú ďalšie dopady. Čítate sociálne siete a často aj pracovné maily? To je presný opak toho, čo by ste mali pred spánkom robiť. Dochádza k rozrušeniu a namiesto melatonínu máte v krvi adrenalín. A zaspať s ním znamená problém. Spánok je menej kvalitný, ráno budete viac zbitý. A ak sa aj nerozrušíte, listovaním na sociálnych sieťach trávite dlhé minúty, ktoré by ste už mohli tráviť v ríši snov.

FOTO: Retro detstvo: Spomeniete si, ako sa vyrastalo bez smartfónov?

Problematické sociálne väzby
Zatiaľ čo v minulosti nebol problém, aby sa dvaja neznámi ľudia začali rozprávať na stanici alebo zastávke autobusu, tak dnes pozerajú do mobilov. Ak sa niekto prihovorí neznámemu, začína to byť vnímané ako podozrivé. Pritom zaostávanie v komunikácii je aj zaostávaním v sociálnych zručnostiach. A to pre skutočné sociálne vzťahy, nie tie internetové, neprináša nič dobré. Výsledkom je väčšia izolovanosť a psychické poruchy.

Firma vám dá stotisíc za rok, stačí splniť jedinú podmienku

FOMO
Vďaka smartfónom sa stretávame s fenoménom FOMO, Fear Of Missing Out, teda strachom z toho, že vám niečo unikne. A to nehovoríme len o neustálej ponuke reklamy, ktorá útočí a vy máte pocit, že musíte veci mať. Je to aj o strachu, že vám unikne nový status, nový príbeh, nová fotka a tak neustále s posadnutosťou kontrolujete displej mobilu namiesto toho, aby ste sa napríklad na ceste prírodou rozhliadli okolo seba. Takáto snaha stihnúť všetko vytára neustály stres. A ten ani najmenej nie je vhodný pre ľudské telo.

Hlúpy mobil, vďaka ktorému začnete viesť rozumný život

Stávame sa menej samostatnými
Schválne: Ako dávno ste sa na neznáme miesto presúvali len pomocou mapy a pýtali sa na cestu? Dnes je všetko v mobile. Mapy, navigácia, všetko máte v ruke. Nevieme sa orientovať a čo je horšie, vďaka pripojeniu na internet vieme okamžite všetko nájsť, vyhľadať informácie, čo vedie k tomu, že prestávame rozvíjať sociálne zručnosti, netrénujeme pamäť a vo všetkom sa spoliehame na obrazovku smartfónu.

Neustála kontrola
To, že máte v ruke 24 hodín denne sociálne siete, celý internet a e-maily nás privádza do stavu, že sa znižuje predely medzi prácou a súkromným životom. Neustále notifikácie zabraňujú hlbšiemu sústredeniu. Sme neustále rušení a pod stresom. Nehovoriac o panických stavoch, ak sa na mobile vybíja batéria. Mobil nás má skrátka v hrsti a prestávame to byť my, kto ho kontroluje, ale naopak, on kontroluje náš život.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad