Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Nechcete dostať rakovinu prostaty? 5 jedál, ktoré sú skvelou prevenciou

6.8.2019 | Zdravie

Rakovina prostaty patrí k najčastejším typom rakoviny u mužov. Na Slovensku má žiaľ stúpajúcu krivku. Toto ochorenie, koniec koncov tak ako väčšina, súvisí aj so stravovacími návykmi. Jedávajte správne veci, aby ste sa nezaradili k tým, koho prostata nakoniec pochová.


Kurkuma

Vďaka kurkumínu zažíva táto korenina svoj boom. A nie náhodne. Pretože ide o extra silný antioxidant, ktorý bojuje proti možnému výskytu rakovinových buniek v celom tele, vrátane prostaty. Ale malým benefitom je, že podporuje aj potenciu a zdravú chuť na sex.

Japonec našiel recept pre zrod nadčloveka, kľúčom je...

Pretože prostata pravidelne stimulovaná pohlavnou aktivitou je omnoho menej náchylná na rakovinu ako tá, ktorú používate len sporadicky.


Melón

Ešte ho je v obchodoch dostatok, tak si vytvorte zásoby dobrých látok v krvi a vychutnajte túto dobrou pre zdravie.

Stravovanie v stredoveku: viete, čo jedávali naši predkovia?

Štúdia University of Illinois v roku 2017 totiž zistila, že za každé dva miligramy lykopénu, ktoré účastníci denne konzumovali, zapríčinilo poklesu rizika vzniku rakoviny prostaty o jedno percento. Asi ste si už spočítali, že práve červený melón je na túto látku bohatý.


Artičoky

Rastlinka je veľmi silným nástrojom, ak si chcete udržať prostatu v činnosti a zdravú. Obsahuje totiž antioxidant v podobe kyseliny ferulovej, ktorá dokáže znižovať rozvoj chorých buniek a premenu buniek prostaty na rakovinové.


Sardinky

Chutné, lacné a zdravé, ale dopriať si namiesto nich môžete aj iné ryby bohaté na tuk, ako napríklad losos. Pretože tu je dôležitý obsah omega-3 mastných kyselín.

FOTO: Najkrajšie reštaurácie, ktoré môžete na svete nájsť

Podľa urológa Davida A. Levyho môže zlepšiť metabolizmus buniek prostaty už do šiestich týždňov. To znamená zdravšiu prostatu, čerstvú bunkovú obnovu a menšie riziko, že sa bunky zvrhnú na rakovinové.


Mrkva

Donedávna sa používala ako podpora pre ostrý zrak, ale vďaka mrkve budete ostrý a zdravý aj o pár poschodí nižšie. Výrazne ozdravuje práve pohlavné orgány. Muži, ktorí pravidelne konzumovali mrkvu, mali o 65 percent nižšiu pravdepodobnosť výskytu rakoviny prostaty ako muži, ktorí ju zo svojho jedálnička vynechali. Hovorí to síce vietnamská štúdia, ale je možné, že jej výsledky budú platiť aj na Slovensku. Mrkvou skrátka nič nepokazíte.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu