Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Najsmrtiacejší patogén likviduje celé druhy, ohrozí svetový ekosystém?

17.4.2019 | Zdravie

Keď vedci zistili, čo masovo zabíja žaby po celom svete, ostali znepokojení. Pleseň Batrachochytrium dendrobatidis je krutý a nemilosrdný nepriateľ. Od posledného veľkého vymierania druhov, ktoré sa odohralo pred 65 miliónmi rokov, nečelili obojživelníky väčšej hrozbe. A ako sa zistilo, pleseň, ktorá ich hubí, je najsmrtiacejším známym patogénom.

Foto: Jonathan E. Kolby/Honduras Amphibian Rescue & Conservation Center

Batrachochytrium dendrobatidis zabíja žaby už celé desaťročia a donedávna sa jej hrozba podceňovala. Pred niekoľkými dňami však vedci v magazíne Science zverejnili štúdiu, ktorá otriasla nielen svetom odborníkov. Zistilo sa totiž, že pleseň drasticky zdecimovala viac než 500 druhov obojživelníkov a dokonca spôsobila vyhynutie najmenej 90 z nich. To je dvakrát viac, než sa pôvodne odhadovalo.

Kravy budú najväčšie zvieratá na súši. Slony, nosorožce a hrochy majú vyhynúť

Že niečo nie je v poriadku zistili vedci už niekedy v 70. rokoch 20. storočia. Populácie žiab sa rapídne zmenšovali a nik nedokázal prísť na to, prečo. V nasledujúcej dekáde už niektoré druhy úplne vyhynuli napriek tomu, že žili vo vhodných podmienkach. 90. roky priniesli odpoveď. Skúmané žaby v Paname i Austrálii likvidovala dovtedy neznáma smrtiaca pleseň. Objavila sa aj v ďalších krajinách, jej domovom však zrejme pôvodne bol Kórejský polostrov.

Obojživelníky v Ázii boli proti plesni prakticky imúnne, inde vo svete ale žaby odolné neboli. S najväčšou pravdepodobnosťou sa stali obeťami ilegálneho obchodovania so zvieratami a pašeráctva.

Zem čaká masové vymieranie živočíchov. Dá sa mu zabrániť?

Vystavenie žaby plesni je hrozivo fascinujúce. Spóry sa prenášajú buď dotykom alebo vodou. Keď sa dostanú do kontaktu s bunkami, rýchlo sa množia. Netrvá dlho a koža zvieraťa sa začne lúpať a odpadávať. Žaba napokon hynie, Batrachochytrium dendrobatidis však na odumretých častiach kože žije ďalej a šíri sa.V súčasnosti klesá populácia až u 39 percent druhov žiab. V 12 percentách prípadov naopak rastie, čo zrejme zapríčiňuje fakt, že sú odolné voči plesni. Vedci sú síce vo vyjadreniach opatrní, nemyslia si však, že by ekosystémom hrozila katastrofa. Už teraz sa totiž podnikajú kroky na to, aby sa šíreniu plesne zabránilo. Dôležité je najmä efektívne bránenie ilegálnemu pašovaniu zvierat.

FOTO: Z plastového pekla raj: Na indickej pláži konečne hniezdia korytnačky

V Belgicku sa to podarilo. Tamojšiu populáciu mlokov decimovala jedna z odrôd plesne a hrozilo, že sa začne šíriť aj do iných krajín. Stačilo však zakázať vývoz mloka do zahraničia a pleseň sa podarilo izolovať. Dnes tak nepredstavuje hrozbu pre zvieratá v iných štátoch. Otázkou však je, či sa takto účinne darí bojovať s plesňou aj inde.

Autor: Noel

Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad