Centrum.sk: Pondelok, 14.10.2019
meniny má Boris
   

Mozgové implantáty liečia závislosť. Poslúžia raz aj na ovládanie ľudí?

22.5.2019 | Zdravie

Boj so závislosťou môže byť oveľa ľahší. Čínski vedci totiž na človeku, ktorý bol roky závislý od metamfetamínu, testujú liečebnú procedúru ako zo sci-fi filmu. Do mozgu pacienta implantovali zariadenia, ktoré má za úlohu stimuláciou mozgových vĺn eliminovať závislosť.

Od momentu, keď lekári vložili pacientovi do mozgu implantát na stimuláciu mozgových vĺn, uplynulo už šesť mesiacov. Pravidelne podstupuje lekárske prehliadky a odbery krvi a moču, ktoré dokazujú, že metamfetamínu sa za posledného pol roka ani nedotkol. Ako vlastne toto zariadenie v hlave muža funguje?

FOTO: Optické klamy, ktoré sa nehýbu, ale váš mozog si myslí opak

Nuž, podobne ako kardiostimulátor, ibaže neovplyvňuje srdce, ale mozog. Implantátom prechádza slabý elektrický prúd a zariadenie tak môže vysielať slabé šoky do určeného miesta. Keď totiž človek pociťuje potrebu užiť látku, na ktorej je závislý, aktivuje sa časť mozgu s názvom nucleus accumbens. Tú je možné pomocou implantátu ovládať.

Najdrahšie časti ľudského tela, aké sa kedy predali na dražbách

Stimulácia mozgových vĺn sa už v minulosti úspešne využívala pri liečbe rôznych neurologických porúch ako sú epilepsia či Parkinsonova choroba. Nasadiť ju pri odstraňovaní závislosti sa však považovalo za kontroverzné, a to najmä v USA a západnej Európe. Čínski vedci však hlásia úspech a Američania ich chcú dostihnúť.

Ročne sa v USA predávkuje a zomrie asi 70-tisíc osôb. Hovoríme len o úmrtiach v súvislosti s tvrdými drogami, ale i liečivami, ktoré dostať na lekársky predpis. Alkohol či cigarety zabijú násobne viac ľudí. Všetky tieto návykové látky navyše môžu vyvolávať aj agresívne správanie a človek pod ich vplyvom (alebo kvôli ich nedostatku) môže ohrozovať iných.

FOTO: Surreálne fotky, ktoré vám mozog nedovolí pochopiť

Celosvetovo je do liečby závislosti prostredníctvom stimulácie mozgových vĺn zapojených osem pacientov. Šesť v Číne, jeden v Nemecku a jeden vo Francúzsku. Ide o finančne náročnú liečbu, ktorá však v budúcnosti môže podstatne zlacnieť. Otázkou však ostáva, či sa pomocou implantátov nebude dať ovládať napríklad aj konanie človeka.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Babka je dnes krásný deň ?
Prečo sa pýtáš ?
Ocko povedal,že jedného krásného dňa ťa čerti odnesú a já som ešte nevidel čerta.

 
Virtuálny barCarribbean Night Carribbean Night
  • 3 cl hnedého rumu
  • 1 cl citrónovej šťavy
  • 3 cl pomarančovej šťavy
  • 4 cl ananásovej šťavy
  • 1 cl cukrového sirupu