Centrum.sk: Utorok, 20.8.2019
meniny má Anabela
   

Maličkú medúzu si nevšimnete. Keď vás popŕhli, budete prosiť o smrť

30.11.2018 | Zdravie

Pre väčšinu ľudí je najväčším postrachom oceánov žralok. V roku 2017 pritom tieto zvieratá zabili iba päť osôb. Len pre porovnanie: viac ľudí ročne umiera pri pádoch balónov. Moria navyše obývajú oveľa desivejšie tvory. Napríklad také medúzy rodu Irukandji. Keby vás nejaká popŕhlila, doslova by ste prosili o smrť.

Foto: Wikipedia/GondwanaGirl 04:29

Existuje 16 druhov medúz rodu Irukandji. Najväčšie merajú len 25 milimetrov, ich chápadlá však môžu mať dĺžku až jedného metra. Napriek svojej veľkosti sú však extrémne jedovaté. Symptómy, ktoré sprevádzajú popŕhlenie niektorou z týchto medúz, sú také bizarné, že si vyslúžili vznik vlastného syndrómu. Ako inak, pomenovaný je práve po samotných medúzach.

Nesmrteľnosť? Tieto zvieratá žijú večne

Syndróm Irukandji charakterizuje zvracanie, bolesť hlavy, úzkosť, kŕče, ale najmä stav, ktorý lekári opisujú ako „pocit neodvratnej skazy". Pacient jednoducho verí, že čoskoro zomrie. Ide o taký intenzívny pocit, že mnohí ľudia, ktorých popŕhlila medúza rodu Irukandji, doslova prosia doktorov, aby ukončili ich utrpenie. Smrť im pritom v nemocnici nehrozí, aspoň nie v dôsledku tohto syndrómu.

FOTO: Najkrajšie medúzy sveta

Ostatné symptómy syndrómu Irukandji tiež stoja za zmienku. Jedným z nich je obrovská bolesť v dolnej časti chrbta. Prirovnávajú ju k vŕtaniu do chrbtice. Ďalej je tu nevoľnosť a zvracanie. To prichádza každú minútu či dve po dobu asi 12 hodín. Pridajte k tomu silné kŕče a potenie, kvôli ktorému musia zdravotné sestry každých 15 minút meniť posteľnú plachtu. Ďalej sú tu ťažkosti s dýchaním a zvláštna potreba hýbať končatinami napriek tomu, že to dotyčnému spôsobuje ďalšiu bolesť.

Syndróm Irukandji prvýkrát pomenovali v 60. rokoch 20. storočia podľa domorodého kmeňa v austrálskom štáte Queensland, ktorého členovia často trpeli práve týmito symptómami. Vedec Jack Barnes sa rozhodol potvrdiť svoju hypotézu o spojení symptómov s popŕhlením od medúz tak trochu drasticky. Chytil niekoľko týchto drobných tvorov a popŕhlil seba, svojho deväťročného syna a plavčíka.

Chystáte s k moru? Dajte si pozor, jed malej chobotničky zabije aj desať chlapov

Medúzy rodu Irukandji žijú väčšinou vo vodách okolo Austrálie, no vyskytli sa aj pri Malajzii či v Karibiku. Americké podmorské špeciálne jednotky, ktoré majú výcvikové stredisko na Floride, sa ročne stýkajú v priemere s desiatimi prípadmi popŕhlenia medúzami rodu Irukandji.

Mimochodom, „pocit neodvratnej skazy" nevzniká len vďaka syndrómu Irukandji. U človeka nastáva napríklad aj po srdcovom infarkte či pri prejedení sa muškátovými orieškami.

Vedci sa nevedia dohodnúť, ako vlastne medúzy tento pocit vyvolávajú. Predpokladá s však, že jed spustí nadmerné vylučovanie adrenalínu a noradrenalínu, ktoré sú spojené s pocitom úzkosti. Protijed neexistuje, dajú sa len kontrolovať symptómy a čakať, kým odznejú.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide policajt do pizzerie.
Objednal si jednu pizzu.
Čašníčka : chcete pokrájať na 6 kúskov alebo na 12 ??
Policajt : 6...12 by som nezjedol.

 
Virtuálny barGreen Peache Green Peache
  • 2 cl Curacaa blue
  • 2 cl svetlého rumu
  • 3 cl broskyňového likéru
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • koktailová čerešňa (modrá)
  • broskyňa
  • pomaranč