Centrum.sk: Streda, 21.8.2019
meniny má Jana
   

Len pre silné povahy: Sladené nápoje rozožrali mužovi všetky zuby

31.1.2018 | Zdravie

Každá závislosť je škodlivá, a tá na nápojoch nie je výnimkou. Nehovoríme teraz o alkohole, ale o obyčajných sladených šumivých nápojoch. Mladému Írovi totiž práve oni vyrobili nový úsmev.

Michael Sheridan je otcom troch detí a už roky trpí bolesťami zubov. Prežíva len na mäkkej strave, teda kašiach a podobne. Zahryznutie do čohokoľvek tuhého mu totiž spôsobuje obrovské bolesti.

Bizarné modely, na ktorých cvičia budúci zubári

Vinu pripisuje závislosti na sladených šumivých nápojoch. Denne ich vypil šesť litrov a bol na tom tak zle, že ak si do polhodiny po prebudení nedal aspoň glg, chytala ho silná triaška. No a zuby pôsobením cukru pomaly odhnívali.

Zuby múdrosti - poriadne vás potýrajú

„Časom som sa začal za stav zubov hanbiť," vraví. „Prestal som sa usmievať a naučil som sa rozprávať tak, aby mi nebolo vidieť chrup. Trvalo mi niekoľko rokov, kým som si vôbec uvedomil svoju závislosť."

Hrozné problémy s ďasnami... a ako ich zvládnuť

K zubárovi ho doviedla náhoda. Doktor David Murnaghan, ktorý s Michaelom hráva vodné pólo, si všimol, s akou bolesťou muž hryzie do sendviča. Napokon sa mu ho podarilo presvedčiť, aby prišiel na prehliadku.

Výsledok? Potreba implantovať celý nový chrup. Lekár Michaelovi povedal, že sa vzdá nároku na honorár, ak prestane piť šumivé nápoje. Keďže išlo o tisíce eur, Michael súhlasil.

Začiatkom roka mu vytrhli všetkých 27 zubov na jednom sedení. Teraz nosí dočasný chrup a v apríli si ide po prvých 12 implantátov. Dúfa v jediné: že sa jeho príbeh čo najviac rozšíri, aby si ľudia uvedomili, aké nebezpečná môže byť závislosť aj na zdanlivo neškodnej veci.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 5023 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka vraví blondínke:
"Počula si to, že vraj Silvester vyjde tento rok na piatok?"
Blondínka na to:
"Len dúfam, že nie na 13.

 
Virtuálny barTasmanian Devil Tasmanian Devil
  • 4 cl tequily
  • 1 lyžička grenadiny
  • tabasco