Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Lekári radia: Banány na raňajky? Zlý nápad!

22.9.2019 | Zdravie

Tvaroh s banánom, banánové smoothie, banán primiešaný k vločkám. Všetko jednoduché recepty, ktoré znamenite chutia a tvária sa zdravo. Lenže lekári tvrdia, že hoci by banány v strave zdravého človeka nemali chýbať, dať si ich na raňajky rozhodne nie je šťastná voľba.

Banány sú super, ale nie ako prvé jedlo dňa

Banány predstavujú skvelé jedlo. Veď sú naplnené draslíkom a vitamínom B6, sú bez cholesterolu a sodíka, sú výživné a v strave športujúceho človeka dopĺňajú potrebné zložky na regeneráciu organizmu. Ukazuje sa však, že sa hodia skôr po poobednom tréningu alebo napríklad ako jedlo, ktoré si doprajete medzi hlavnými jedlami, Začínať ním deň vás môže vyjsť draho.

Pozor: Nenápadné znaky, že vás zabíja to, čo jete

Doktor a dietológ Daryl Gioffre sa totiž vyjadril, že ráno banán neodporúča. Dospel k tomu na základe dlhodobých zistení, meraní a vlastného výskumu: „Banány sa zdajú byť perfektnou možnosťou, ako sa ráno nabudiť energiou. Lenže pri bližšom pohľade zistíte, že samotné banány nie sú tou najlepšou možnosťou, pretože majú okolo 25 percent cukru a sú mierne kyslé."

Budúcnosť je tu: Jedlo sa vyrába len z elektriny, vody a vzduchu

Rýchlejšie vyhladnete
Vyšší obsah cukru v banáne tak znamená, že sa vám v organizme vytvoria okamžite reakcie na pridaný cukor. Vylúči sa inzulín a to znamená, že po banánových raňajkách budete omnoho rýchlejšie hladný, ak by ste si napríklad banán odpustil a dali vločky bez banánu. Naopak, ak po banáne siahnete počas desiaty, tak bude energetickou vzpruhou, ktorá vás akurát dobre pripraví na obed.

Rok jedol potraviny po záruke, pozrite sa, ako dopadol

Banány nejedávajte po jedle
Banán nie je ani vhodný dezert. Gioffre odporúča skonzumovať banány napríklad s dobrými tukmi ako nájdete napríklad v orieškoch alebo semiačkach. Tieto suroviny skombinujte a máte vynikajúci snack. Tak isto je dobré orieškami neutralizovať kyslé vlastnosti, čím telo dokáže spracovať draslík z banánov omnoho efektívnejšie. Takže namiesto raňajok je banán skvelé desiata s hrsťou orechov. Ideálne pre športovcov, ale aj pre tých, ktorí chcú zhodiť kilogramy bez toho, aby pociťovali ukrutné trápenie hladom.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis