Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Každých pár hodín sa jej resetuje pamäť, lekári i rodičia sú zúfalí

28.9.2019 | Zdravie

Posledné tri mesiace trpí Riley Hornerová z amerického štátu Illinois zvláštnou poruchou. Ráno sa zobudí a myslí si, že je 11. jún 2019. A aby toho nebolo málo, pamäť sa jej resetuje nielen v noci, ale aj počas dňa. Nespomína si na veci, ktoré denne robí, ani na ľudí, ktorých sretáva.

Problémy dievčaťa začali v momente, keď ho nechtiac kopol do hlavy tínedžer na hudobnom festivale. Mladíka práve držal dav nad hlavou a Riley bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Sanitka ju odviezla do nemocnice, kde jej lekári diagnostikovali ľahký otras mozgu a poslali ju domov s barlami. Testy neukázali krvácanie do mozgu, nádor ani nič iné, čo by sa vymykalo z normál. Riley a jej rodina však čoskoro zistili, že čosi nie je v poriadku. Zdalo sa, ako mozog dievčaťa uviazol v jednom bode a odmietal uchovávať nové spomienky. Navyše sa k bizarnej poruche pridružili aj záchvaty.

Sans Forgetica: Písmo, ktoré vám vylepší pamäť

„Nedokážem si nič zapamätať a som vystrašená," priznala sa Riley v rozhovore. „Nebudem si pamätať ani na to, že som sa s vami rozprávala. Na dverách izby mi visí kalendár a vidím, že je september, len tomu neviem uveriť a som zmätená."

Symptómy, ktoré Riley vykazuje, uvádzajú do pomykova nielen jej rodičov, ale i lekárov. Neodkážu totiž povedať, čo sa vlastne s tínedžerkou deje. Matka dievčaťa tvrdí, že podľa pôvodných vyjadrení doktorov sa mal stav jej dcéry zlepšiť. Uplynuli však už tri mesiace a Riley je na tom rovnako.

Chodiaci Google: Chlapec má IQ 130 a neskutočnú pamäť

Dievča bojuje s každodennými činnosťami, ktoré jej rovesníci zvládajú takpovediac automaticky. V diári má napríklad zapísané aj to, ktorá je jej školská skrinka a ako sa dostane do triedy. Do školy chodí prakticky zbytočne, nepamätá si z učiva absolútne nič. Dokonca si nespomína ani tragickú smrť jej strýka.

Neuveriteľná schopnosť: žena si pamätá každý detail života už od kolísky

Rodičia sú zúfalí a boja sa, že stav jej dcéry, ktorý pripomína scenár z filmu 50-krát a stále po prvý raz, sa nezlepší už nikdy. Na druhej strane je však možné aj to, že podobne ako bežná krátkodobá strata pamäti (amnézia) jednoducho odznie zo dňa na deň.

Autor: Liam
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica