Centrum.sk: Streda, 16.10.2019
meniny má Vladimíra
   

FOTO: Plastická chirurgia v prvej svetovej: Takto sa naprávali devastačné zranenia (18+)

14.12.2018 | Zdravie

Prvá svetová vojna bola v momente, kedy vypukla, vôbec najhorším vojnovým konfliktom v dejinách ľudstva. Tanky a bojové plyny v nej zažili premiéru, nielen oni však spôsobovali brutálne zranenia, s ktorými si medicína často nevedela dať rady.

Harold Gillies na fotografii vpravo
Premiéru si v prvej svetovej vojne našťastie neodbili len zbrane, ale aj rôzne odvetvia medicíny. Jedným z nich bola aj plastická chirurgia, ktorá sa snažila napraviť, čo zbrane spáchali. Priekopníkom bol mladý lekár menom Harold Gillies, ktorý v rokoch 1914 až 1918 podstúpil ozajstný krst ohňom.

FOTO: V pekle zákopov: Ako prežívali muži v bahne a špine?

Denne sa stýkal s mužmi, ktorým telá poznačili devastačné poranenia, a rozhodol sa, že im vráti späť dôstojnosť. Vojakom, ktorí boli ochotní na fronte riskovať životy, nahrádzal zničené časti tváre jednoducho tak, že im odrezal kus rebra a to vložil do chýbajúceho miesta. Neskôr sa zdokonalil a jednému mužovi dokonca nahradil nos. Fotky ranených, ktorých dal Gillies opäť dohromady, nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 5035 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí