Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FOTO: Bizarnosti z múzea deformácií: Zvládnete si ich pozrieť všetky?

31.10.2019 | Zdravie

O Mütterovom múzeu ste s najväčšou pravdepodobnosťou nepočuli. Nachádza sa vo Filadelfii a je plné anatomických zvláštností. Múzeum má v zbierke desiatky zdeformovaných kostier či ľudských plodov a orgánov konzervovaných v liehu. Pripomína úkryt šialeného vedca, no opak je pravdou. Založil ho jeden z najtalentovanejších, najrešpektovanejších a najhumánnejších chirurgov v dejinách: doktor Thomas Dent Mütter.

Mütter sa preslávil svojou empatiou. Snažil sa pomáhať aj beznádejným prípadom a ľuďom, ktorých ostatní nazývali monštrami. Počas kariéry nahromadil obrovskú zbierku výskumných preparátov a v roku 1863 sa rozhodol ukázať ich verejnosti.

Tajné múzeum erotického umenia: Čo v ňom nájdete?

Spočiatku malo múzeum 1700 exponátov, dnes ich je vyše 25-tisíc. Expozície majú pomerne jednoznačné názvy: Zlomené telá, Trpiace duše či Zranenia, smrť a uzdravovanie v občianskej vojne. Práve v tej poslednej môže návštevník vidieť, ako prebiehala amputácia ruky v druhej polovici 19: storočia.

Fotografie z múzea nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Mütter Museum of Philadelphia


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica