Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Energetický nápoj, ktorý zabíjal: Človeka dokázal doslova rozožrať

1.9.2019 | Zdravie

Existuje obrovské množstvo energetických nápojov a hoci o ich škodlivosti sa toho popísalo už veľa, v porovnaní s drinkom, ktorý kedysi predávali v USA, sú v podstate neškodné. Volal sa Radithor a človek mohol vďaka nemu doslova žiariť. Bol totiž rádioaktívny.


Ebenezer Byers bol v USA mimoriadne známou postavou. Jeho otec mal továreň na spracovanie ocele a železa a Ebenezer bol úspešný golfista. V roku 1906 sa dokonca stal federálnym amatérskym šampiónom a potom sa stal predsedom predstavenstva v otcovej firme. Golfu sa však venoval aj naďalej.

Americká základňa v ľade: Kto sa postará o rádioaktívny odpad?

Keď v roku 1927 dopozeral zápas v americkom futbale medzi univerzitami Yale a Harvard, vracal sa domov nočným vlakom. Spadol však z poschodovej postele a poranil si ruku. Ani tí najlepší lekári a fyzioterapeuti mu nevedeli pomôcť zbaviť sa bolesti. Istý doktor z Pittsburghu však mladému Ebenezerovi predpísal energetický nápoj, po ktorom sa mužovi zázračne uľavilo.

Radithor obsahoval stopy rádia. Vynašiel ho William J. A. Bailey, ktorého vyhodili z Harvardu a on sa ilegálne vydával za doktora medicíny. Svoj zázračný drink propagoval ako stimulant i afrodiziakum. Tvrdil, že výboje energie z atómov rádia stimulujú vnútorné orgány a urýchľujú zotavovanie, liečia bolesť hlavy, chudokrvnosť, zápchu, astmu a mnohé iné choroby. Radithor sa predával vo fľaštičkách s objemom 15 mililitrov, ktoré obsahovali po 1 mikrocurie rádia 228 a rádia 226, ako i rádiové soli rozpustené v destilovanej vode. Balenie s 24 fľaštičkami stálo vtedy 30 dolárov, v prepočte na dnešnú sumu by išlo o asi 420 eur.

Utrpenie, aké si neviete predstaviť. Muža držali nasilu nažive 83 dní po ožiarení

Ebenezer počas nasledujúcich troch rokov užíval obrovské množstvo Radithoru a veril, že mu pomáha. Blížil sa k 50. roku života a prestávalo sa mu dariť v golfe i v posteli.


Foto: Wikimedia/Sam LaRussa
Pil tri fľaštičky Radithoru denne. Spočiatku sa naozaj cítil plný energie a odporúčal drink aj svojim známym. Dokonca ho dával piť závodným koňom. Postupne však nápoj strácal svoje čaro. Ebenezer chudol, trpel silnými bolesťami hlavy a začali mu vypadávať zuby.Doktor Joseph Steiner, ktorý sa v New Yorku špecializoval na röntgenové snímky, rýchlo spoznal, čo sa s mužom deje. Netrvalo dlho a Radithor sa stal predmetom vyšetrovania Federálnej obchodnej komisie, ktorá zistila, že ide o životu nebezpečný rádioaktívny nápoj. Ebenezera dokonca predvolali ako svedka, bol však už príliš slabý, aby mohol vypovedať, a tak museli k nemu domov poslať právnika.

Katastrofy v jadrových elektrárňach: Smrtiaca mohla byť aj tá na Slovensku

Advokát našiel muža v žalostnom stave. „Mladý vekom a mentálne v poriadku, ale mohol len ťažko rozprávať," zapísal si právnik. „Hlavu mal omotanú obväzmi, museli mu odstrániť celú dolnú čeľusť a s výnimkou dvoch zubov aj veľkú časť hornej. V lebke sa mu ale naďalej tvorili diery."

O šesť mesiacov neskôr jeho utrpenie skončilo. Pitva ukázala, že mu hnil mozog, zlyhali mu obličky a v kostiach mal 36 mikrogramov rádia, pričom už desať je smrteľná dávka.

Jeho smrť poslúžila ako výstraha pre verejnosť a upozornila na nebezpečenstvo otravy rádiom. Nie všetkých však o škodlivosti tohto prvku presvedčila, Federálnu obchodnú komisiu ale našťastie áno. Nechala zavrieť Baileyho továreň a zakázala výrobu Radithoru. Samotného Baileyho ale nikdy za smrť Ebenezera Byersa nestíhali. Mohol tak ďalej predávať rôzne iné „lieky" a zomrel ako boháč.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské