Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Divoké veci, ktoré dokáže s telom spraviť káva

11.3.2019 | Zdravie

Káva, to nie je len pochutina. Je to doslova zázračný elixír. Je lahodnej chuti aj vône a keď ju vypijete, do tela sa vám dostane hrejivé teplo a dávka povzbudenia. To vnímame prakticky okamžite, no káva má aj ďalšie efekty, ktoré vplývajú na naše telo a neprejavujú sa tak výrazne, ale buďme radi, že existujú.

Patrí k prirodzeným antidepresívam

Dajte si kávu a budete mať hneď lepšiu náladu. Skúste to aj u vás doma. Spravte si voňavý nápoj a dokonale si ho vychutnajte. Čo môže byť lepšie? Zlá nálada je razom preč. Štúdia z roku 2011 naozaj preukázala, že konzumácia kávy znižuje riziko depresie u žien a dokonca u mužov znižuje samovražedné sklony. U všetkých ľudí ale vyvoláva lepšiu náladu.

Káva je hotový zázrak: Ako vám pomáha?

Lepšia pamäť
Počas skúškového obdobia sa oplatí kávu piť nielen preto, aby ste vydržali dlhšie, ale aj preto, aby sa vylepšila pamäť, pretože presne to káva v mozgu robí. Štúdie ukazujú, že zvýšenie kofeínu pred náročnou úlohou môže zvýšiť efektivitu pri jej zvládnutí a aj vylepší pamäťové stopy. Dokonca pomáha skracovať reakčný čas. Navyše podľa magazínu Journal of Alzheimer's Disease pitie najmenej troch šálok kávy denne by mohlo zabrániť vzniku Alzheimerovej choroby.

Dobrá na srdce a cievy
Kedysi sa tvrdilo, že káva vám preťaží srdce. No to už dnes neplatí. Problém bol, že pokusy sa robili na ľuďoch, ktorí si ku káve často dopriali aj cigaretku a tá mala skutočne zhubný účinok na telo. Ale nie so spoluúčasťou kávy, ale napriek nej. Pretože nové výskumy odhaľujú, že káva je dobrá pre srdce. Dokonca tri až päť šálok kávy denne môže výrazne znížiť riziko mŕtvice.

Nechcete piť kávu? Vyskúšajte alternatívy, ktoré ju spoľahlivo nahradia

Chráni pečeň
Dávať si po riadnej párty rannú kávu, to nie je náhoda. Telo si ju priam žiada. Ak chcete vedieť prečo, je to volanie o pomoc vašej pečene. Pitie kávy môže pomôcť regenerovať pečeň. Znižuje prítomnosť enzýmov, ktoré ju poškodzujú. Kávou tak bojujete proti rakovine pečene a cirhóze. Dve šálky denne môžu znížiť riziko ochorenia pečene až o 50 percent.

Lyžica tejto drogy vás zabije, konzumujete ju denne

Skvelá na oči
Opäť tu máme krásny príklad, ako si telo samo vypýta, čo mu chýba. Aj vy pri nočnom ťukaní do klávesnice alebo čítaní potrebujete kávu? Vedci zistili, že káva je skutočne úžasná na podporu zraku. Obsahuje kyselinu chlorogénnu (CLA), čo je silný antioxidant, ktorý zabraňuje zhoršeniu zraku pri poškodení sietnice.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis