Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Diagnóza ako z filmu: Dievčaťu sa každý deň resetuje pamäť

14.5.2019 | Zdravie

Videli ste film „50-krát a stále po prvý raz"? Jeho hlavným motívom bolo každodenné resetovanie pamäte. Ako sa zdá, nebol až tak odtrhnutý od reality. Svoje by o tom vedela hovoriť Caitlin Littlová zo Severnej Karolíny. Pred rokom a pol utrpela otras mozgu a odvtedy trpí naozaj nevšednou formou amnézie. Každé ráno sa budí a myslí si, že je október 2017.

Keď v roku 2004 zavítal do kín film „50-krát a stále po prvý raz", lekári konštatovali, že niečo podobné nie je možné. Dokonca vyšla štúdia, v ktorej neuropsychológ konštatoval, že prípad každodennej straty pamäte nebol nikdy zdokumentovaný. Caitlin Littlová však odborníkov vyviedla z omylu a aj na základe jej stavu sa podarilo identifikovať diagnózu dnes známu ako anterográdna amnézia.

Máte spomienky z raného detstva? Určite ste si ich vymysleli

Caitlin utrpela úraz pred viac než 17 mesiacmi. Pri cezpoľnom behu nešťastne spadla a utrpela otras mozgu. 16-ročnému dievčaťu sa však zdá, akoby bežalo len včera. Jej lekár v októbri 2017 predpokladal, že výpadky pamäte budú len dočasné a po pár mesiacoch sa stratia, no nestalo sa tak. Rodičia tak Caitlin každý deň opatrne budia, povedia jej, aký je deň a oznámia jej, že pred rokom a pol mala nehodu.

Chodiaci Google: Chlapec má IQ 130 a neskutočnú pamäť

„Každé ráno sa obávam toho, že Caitlin sa bude správať hystericky, že bude kričať a tvrdiť, že klamem," uviedol jej otec pre médiá. „Zatiaľ sa ale nič podobné nestalo. Len občas v posteli krúti hlavou a vraví, že tomu nemôže uveriť. Vtedy jej podám denník, do ktorého si každý deň zapisuje, čo zažila."

Anterográdna amnézia sťažuje dievčaťu aj učenie, ba dá sa povedať, že ho prakticky znemožňuje. Napriek tomu Caitlin chodí do školy a jej učiteľka potvrdzuje, že jej žiačka sa každé ráno správa, akoby sa videli po prvýkrát. Dokonca ju musí uviesť do správnej triedy a ukázať jej, v ktorej lavici sedí.

Zhoršená pamäť aj schopnosť komunikovať: technológie nemajú len pozitíva

Lekári sú bezradní a nevedia dievčaťu pomôcť. Jediné, čo môžu robiť, je čakať. To isté robia aj Caitlinini rodičia. Ich snaha vrátiť dievčaťu pamäť je márna, zdá sa však, že samotná Caitlin je so situáciou vyrovnaná. „Rodičia mi veľmi pomáhajú a všade si nechávam lístočky s pripomienkami. Ostáva mi len dúfať, že mi raz bude mozog opäť fungovať normálne," uzavrela Caitlin pre médiá.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad