Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Ako vyzerá život človeka, ktorý spáva dve hodiny denne?

16.7.2019 | Zdravie

Všade sa dočítate, aké je dôležité spať osem hodín denne, ale viete si predstaviť, že by ste denne spávali iba dve hodiny? Pozrite sa, ako vyzerá život človeka, ktorý sa rozhodol stráviť spánkom iba 120 minút denne.

Redaktor portálu Bright Side vyskúšal, aké je to okresať čas strávený spánkom na minimum a bdieť 22 hodín denne. Považuje sa za človeka, ktorý sa zahltí povinnosťami, potom nič nestíha a na všetko by potreboval aspoň o trochu viac času. Z tohto dôvodu sa rozhodol zapojiť do výzvy, že počas jedného týždňa obetuje spánku iba dve hodiny denne, ktoré sa rozhodol rozdeliť do 20-minútových krátkych spánkov.

Do výzvy sa pustil hneď na začiatku týždňa - v pondelok. Predpokladal, že bude neustále túžiť po káve a zívať od únavy, ale opak sa stal pravdou. Vedel sa dobre sústrediť a prežil veľmi produktívny deň. 20-minútové prestávky na spánok tiež zvládal bez problémov, ľahko sa mu zaspávalo i vstávalo a cítil sa odpočinutý.

Na svete je nová diagnóza: Internetový hypochonder

V utorok sa situácia trochu zmenila a produktivita klesla. Nechcelo sa mu pracovať a iba vyčkával, kedy príde čas na oddych. Počas utorka stihol menej než obvykle, ale napriek tomu mu to pálilo dobre a nové nápady sa iba tak hrnuli.

V stredu sa cítil ako zombík, ale produktivita mu mierne stúpla. Časová úspora sa konečne prejavila a mal čas venovať sa povinnostiam, ktoré naňho dlho čakali. Nedostatok spánku sa prejavil najmä na jeho pocitoch, bol nevrlý, komunikácia s ľuďmi mu robila problémy a najlepšie mu bolo osamote.

FOTO: Skrášľovanie kedysi a dnes: Šokuje vás, čo robili ženy pre krásu v minulosti

Vo štvrtok si už telo začalo zvykať na nový režim. Po 20-minútovom spánku sa vždy cítil veľmi sviežo a celkovo sa začal cítiť lepšie. S veselšou náladou dostal chuť aj na čítanie, meditáciu, cvičenie, či upratovanie, na ktoré mu ostal čas.

Štvrtkovú eufóriu vystriedala piatková depresia. Trápil ho pocit, že sa dostal do monotónneho cyklu a zdalo sa mu, že sa čochvíľa zblázni. Pri pohľade do zrkadla sa vždy zľakol unaveného muža s bledou pokožkou a veľkými vačkami pod očami. Výkonnosť mu klesla, bol nešťastný a nebavila ho ani práca, ktorá ho vždy napĺňala.

FOTO: Babské rady, ktorým musíte prestať veriť

V sobotu sa rozhodol odpočívať, ale neskôr to oľutoval. Išiel na prechádzku do parku, bicyklovať sa a na koncert. Priveľa voľného času mu uškodilo, bez práce mu čas ubiehal pomaly a začal byť čoraz viac ospalý.

V nedeľu sa mu pokazil budík a spal celých 12 hodín. Výborne si odpočinul, bol opäť vo svojej koži a zase si vedel vychutnávať život.

A aké boli jeho záverečné pocity po prebdenom týždni? Za jediný týždeň síce stihol urobiť viac, než za predchádzajúci mesiac, ale už by to viac neopakoval. Zdravotne sa cítil zle a preto podobný spánkový experiment nikomu neodporúča.

Autor: Theo
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter