Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Ako je to naozaj? Kombinovanie liekov a alkoholu môže spôsobiť všeličo

25.9.2019 | Zdravie

O hrozbe užívania liekov a následnom pití alkoholu ste už určite počuli. "Nemal by si," ozve sa od stola, akonáhle dvíhate pohárik. Často len mávneme rukou a jeden či dva do seba obrátime, ale čo tým vlastne riskujeme?

Povedané v skratke - riskujeme vlastné zdravie. Nie je to len o tom, že človeku môže byť po kombinovaní liekov a alkoholu nevoľno, ale môže intoxikovať svoju krv, spôsobiť si tachykardiu či problémy s dýchaním. Závisí od toho, aké lieky užívate.

Cigarety proti bolesti hrdla? Tieto drogy kedysi predpisovali lekári

Alergie, nachladnutie a chrípka: Lieky na tieto stavy spolu s alkoholom môžu spôsobiť ospalosť až závrat, čo narúša schopnosť bežne fungovať. Nakoľko kombinované užitie môže zhoršiť úsudok, existuje tiež zvýšené riziko predávkovania sa.

Angína: Choroba sa vyznačuje bolesťou na hrudi spôsobenou zníženým prietokom krvi do srdca. Užívanie alkoholu spolu s liekmi na angínu však ešte zrýchľuje tlkot (tachykardia), náhle mení krvný tlak a spôsobuje závrat až mdloby.

Antibiotiká: Zapíjanie niektorých antibiotík alkoholom môže spôsobiť tachykardiu (rýchly srdcový rytmus), náhle zmeny krvného tlaku, bolesti žalúdka, zvracanie, bolesti hlavy, návaly a poškodenie pečene.

Výkaly ako liek? Aj na toto sa dajú použiť h***á

Nevoľnosti:
Dať si tabletku na nevoľnosť je pomerne bežné, no spolu s alkoholom hrozí ospalosť, závrat a zhoršená motorika.

Vysoký cholesterol: Kombinované užitie alkoholu a niektorých liekov na zníženie hladiny cholesterolu môže spôsobiť návaly, svrbenie, krvácanie zo žalúdka až poškodenie pečene.

Cukrovka: Pri určitých liekoch proti cukrovke môže alkohol vyvolať abnormálne nízku hladinu cukru v krvi, nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, rýchly tlkot srdca a náhle zmeny krvného tlaku.

Spánok: Lieky na spanie sú úplne bežné, niekto to ešte "dorovná" pohárikom. Táto kombinácia ale môže spomaliť alebo narušiť dýchanie, ovládanie motoriky, spôsobiť nezvyčajné správanie, stratu pamäti a mdloby.

Pálenie záhy:
Ak zaháňate pálenie záhy liekmi, potom radšej nepite. Alkohol môže spôsobiť rýchly tlkot srdca, náhle zmeny krvného tlaku a zvýšenie účinku alkoholu.

Vysoký krvný tlak: Spojenie liekov na tlak a alkoholu môže vyvolať závraty, mdloby, ospalosť a nepravidelný srdcový rytmus (arytmiu).

Bolesť:
Pokiaľ človek užíva lieky na uvoľnenie bolesti, následné pitie mu môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti, krvácanie v žalúdku, žalúdočné vredy, tachykardiu až poškodenie pečene.

Pitie teplej vody: cesta ku zdraviu?

Úzkosť a epilepsia:
Kombinované užívanie alkoholu a liekov proti úzkosti a epilepsii má za následok ospalosť, spomalené dýchanie, závrat, narušenú motoriku, abnormálne správanie až stratu pamäti. Rizikom je tiež poškodenie pečene.

Artritída:
V prípade určitých liekov na túto chorobu a spojenia s alkoholom hrozia vredy, krvácanie žalúdka a problémy s pečeňou.

Riedenie krvi: Pokiaľ človek užíva lieky na zabránenie tvorby krvných zrazenín, pitie ho môže priviesť k vnútornému krvácaniu alebo pôsobiť presne opačne - zvyšovať tvorbu krvných zrazenín, a tým aj riziko mozgovej príhody či infarktu.

Antidepresíva: Lieky na depresiu v kombinácii s alkoholom môžu spôsobiť ospalosť a závraty. Popíjanie tiež zhoršuje pocity depresie alebo samovražedných myšlienok.

Prostata: Páni, pozor aj pri liečbe prostaty. Spolu s alkoholom môžu lieky spôsobiť závraty, nevoľnosť a mdloby.

Autor: ling
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis