Centrum.sk: Štvrtok, 22.8.2019
meniny má Tichomír
   

Ako dlho budete žiť? Odpoveď nie je v dlani, ale v bicepse

10.9.2018 | Zdravie

Máte tendenciu pozerať pri otázkach budúcnosti do dlane? Niektorí síce tvrdia, že v čiarach kože vidia život, smrť aj budúcnosť, ale veda sa na to pozerá trochu inak. Podľa nej je dlhovekosť zapísaná niekde úplne inde ako v dlani.

Ide o silu

O tom, čo rozhoduje o dlhovekosti sa vedú dlhé diskusie, ale na univerzite v Michigane sa vybrali cestou merania telesnej sily. Doktorka Kate Duchowny totiž prišla na zaujímavé spojenie. Jedinci, ktorí boli trénovaní a mali dostatok sily a svalovej hmoty žili dlhšie ako tí, ktorí boli chudí alebo obrastení tukom.

Bizarné ochorenie: Mladík má 18 rokov, bažia po ňom staré mamy

Kate dokonca vyjadrila presvedčenie, že majú až o 50 percent vyššiu pravdepodobnosť, že umrú mladší, ako by mohli. Zdá sa, že telesná sila priamo súvisí s tým, ako dlho udržíte telo v chode. Čím silnejší budete, tým budete mať život dlhší. Pozor, myslí sa skutočná sila, nie svaly nafúknuté vodou a chémiou.

Upírsky dedko: Tipnete si, koľko rokov má tento starší pán?

Skúste si vlastnú silu
Otom, ako je na tom váš život s pokračovaním, napovie jednoduchý test. V rámci prieskumu testovali na univerzite viac ako osemtisíc mužov a žien. Prišli k záveru, že hranice dlhovekosti boli určené silou stisku. Táto hranica bola stanovená pre mužov na úrovni 39 kilogramov a pre ženy 22 kilogramov. No z výskumov vyplynulo, že až 40 percent ľudí bolo pod touto hranicou. Nič však nie je stratené, ak váš biceps nedokáže uvoľniť toľko sily. Podľa Kate stačí začať cvičiť a človek tak dokáže vlastne napriek pribúdajúcim rokom ísť voči veku. Len sa treba odhodlať.

Do tela si vstrekuje baktérie staré milióny rokov, dôvodom je...

Poctivý tréning
Podľa Kate Duchowny je sila do veľkej miery spojená aj so životnou silou a správnym fungovaním organizmu. Práve v mladosti disponujeme najväčšou zásobárňou sily, vďaka čomu sme najaktívnejší. No ako hormóny, tak aj svaly začínajú po tridsiatke uberať na kondícii a ak nie sú dostatočne stimulované, tak ochabnú, s nimi klesá aj sila a výkonnosť. Následne sa organizmus omnoho rýchlejšie vyčerpá, je slabší, menej odolný fyzicky aj psychicky. Preto ak chcete žiť dlhšie, kašlite nato, čo máte napísané v dlani, dôležité je, akou silou ňou stisnete.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlap, ktorý sa ledva drží na nohách,sa pýta okoloidúceho:
Kde je tu zväz abstinentov?
Idete sa prihlásiť.
Nie, vyškrtnúť !

 
Virtuálny barNesAmaretto NesAmaretto
  • 4 cl mandľového likéru
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • 2 lyžičky cukru
  • 10 cl NESCAFÉ frappé