Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

8 vecí, ktoré o tele prezradia nezdravé pery

2.10.2019 | Zdravie

V perách sa nachádza viac než milión nervových zakončení, vďaka čomu je táto časť tela citlivejšia než končeky prstov. A hoci o tom zrejme neviete, ľudské pery dokážu signalizovať zdravotné problémy, ktorým by ste mali rozhodne venovať pozornosť.

1. Suché a popraskané perySuché pery znamenajú nedostatok vody v tele, môže ich však spôsobiť aj náhla zmena prostredia a stres. Ak dosť pijete, necítite sa psychicky vyčerpaní a nemeníte často prostredie, príčinou popraskaných pier môže byť aj alergia.

30 rokov trpel bolesťami hlavy, z mozgu mu napokon vybrali nepríjemnú vec

2. Vriedky na peráchMalé hrčky, vnútri ktorých je tekutina, sú síce nepríjemné a neraz bolestivé, ale zväčša nie sú symptómom žiadnej choroby. Môžu sa prejaviť ako reakcia na niektoré druhy jedál a nápojov. Na druhej strane ich ale môže spôsobovať aj herpesová infekcia, ktorú „chytíte" od niekoho iného. Telo si s ňou však do týždňa poradí samo.

3. Začervenanie okolo pierPrejavuje sa u ľudí, ktorí si často olizujú pery. Jazykom odstraňujú prirodzenú ochrannú vrstvu, následkom čoho je koža citlivejšia, začervená sa a svrbí. Recept je jednoduchý: odvyknúť si od olizovania pier.

4. Vrásky nad hornou perouAk opomenieme starnutie, bývajú tieto vrásky u mladších ľudí spôsobené napríklad častým pitím cez slamku či fajčením. Jednoducho činnosťami, pri ktorých neprirodzene a príliš často špúlime pery. Zrejme aj preto postupne odznieva fenomén „duckface", čiže špúlenia pier na fotkách.

Zaujímavosti o potení: Môže vás zabiť i veľa prezradiť

5. Modrasté peryModré pery neindikujú len to, že je človeku zima, ale spôsobuje ich aj nedostatok kyslíka v krvi. Stačí sa však trochu rozhýbať a zväčša sa do nich rýchlo vráti farba. Biele či bledé pery zasa môžu byť znakom anémie, teda chudokrvnosti, a tá si už vyžaduje pozornosť lekára. Bledosť môže signalizovať aj problémy s krvným obehom, nízku hladinu cukru v krvi a nedostatok vitamínov.

6. Opuchnuté peryMôže ísť o alergickú reakciu. Ak si všimnete, že vám pery opúchajú po použití určitých kozmetických jedál či po konzumácii istých potravín, radšej sa im v budúcnosti vyhnite.

7. Čierne bodky na peráchTieto škvrny by ste nemali ignorovať. Môžu byť spôsobené všeličím a rozhodne sú dôvodom na návštevu lekára.

FOTO: Zdravotné tipy, za ktoré budete naveky vďačný

8. Praskliny v kútikochV kútikoch občas zasychajú sliny, čo spôsobuje, že jemná koža pod nimi praská a dostávajú sa do nej baktérie. Deje sa tak najmä u ľudí, ktorí si často olizujú pery. Ak si ale nemyslíte, že patríte medzi nich, mali by ste navštíviť lekára, keďže tieto praskliny môžu signalizovať vážnejšiu bakteriálnu infekciu.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis