Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Zvrátené podujatia, na ktorých sa ľudia v minulosti bavili

3.9.2019 | Úlety

Dnešní ľudia žijú videohrami, chatovaním či surfovaním po internete. V minulosti ich však zaujímali verejné popravy, mučenie čarodejníc alebo morbídne divadelné hry. Z tohto uhla pohľadu na tom nie sme až tak zle. Nahliadnite aspoň na chvíľu do obdobia, keď sa ľudia bavili na utrpení iných ľudí oveľa viac ako dnes.


Divadlo Le Grand Guignol

V roku 1897 spisovateľ Oscar Méténier založil v Paríži divadlo Le Grand Guignol, ktoré preslávili hororové predstavenia, kde s naturalistickými detailmi herci predvádzali rôzne zločiny. Divadlo sa stalo široko ďaleko vyhľadávanou atrakciou. Drastické obrazy vrážd a mučenia na javisku umocňovala sugestívna atmosféra tmavej a stiesnenej sály, v ktorej mnohým divákom prišlo zle. Z toho dôvodu mali v divadle aj stálu lekársku službu. Divákov fascinovali najmä scény plné krvi, mučenia, podrezané krky či vylúpnuté oči. Hlavnou hviezdou divadla bola Paula Maxa označovaná za rekordmanku medzi herečkami, pretože počas kariéry „zomrela" na scéne najmenej desaťtisíckrát.

FOTO: Umelé ostrovy z doby kamennej: Divy starovekého stavebníctva

Slumový cestovný ruch
„Temná" turistika má hlboké historické korene. Kým dnes ľudia navštevujú väzenia, koncentračné tábory, masové hroby, cintoríny či miesta zasiahnuté klimatickými a jadrovými katastrofami, v minulosti ju praktizovali boháči, ktorí si chodili pozerať, ako žije chudoba. V roku 1884 vznikol trend, keď bohatí ochotne platili vysoké sumy za prehliadku tých najchudobnejších miest sveta. Mestá ako White Chapel v Londýne, Five Points na Manhattane alebo Bombaj v Indii sa stali veľmi populárnymi destináciami. Aj keď pôvodnou myšlienkou predaja zájazdov bolo ukázať vyššej triede ako veľmi spodná trieda potrebuje pomoc, chudobní predstavovali iba objekt pozorovania bohatých turistov z celého sveta.

Najdlhšie konkláve v dejinách: Keď pápeža volili dva roky

Piknik na cintoríne
Chceli by ste si urobiť piknik na nevšednom mieste? A čo napríklad na cintoríne? Cintorínske pikniky totiž v jednom období považovali za najveselšiu zábavu, na akej ste sa mohli zúčastniť. Začiatkom 19. storočia mali ľudia veľmi ťažký život plný namáhavej práce, a preto sa snažili stretávať a zabaviť, aby zabudli na všedný deň. V tom čase boli cintoríny veľmi vkusné a udržiavané a patrili medzi najkrajšie miesta v dedine či meste. Vzhľadom na to, že verejné parky vtedy ešte neexistovali, cintoríny sa stali priestorom, kde sa ľudia mohli tešiť, že sú nažive a zároveň spomínať na svojich blízkych. Preto sa na nich radi stretávali, hodovali, spievali a bavili.

Lovy čarodejníc
Čarodejníctvo bolo v stredoveku trestným činom, za ktorý si človek zaslúžil smrť. Súdne procesy s čarodejnicami sa stali exkluzívnou formou temnej zábavy až od 16. storočia. V období honov na čarodejnice zohrávala dôležitú a nezastupiteľnú úlohu cirkev, ktorej predstavitelia v mene Boha a zo strachu pred diablom umučili tisíce ľudí. Priekopníkom medzi lovcami čarodejníc sa stal mladý anglický advokát Matthew Hopkins. Jeho súdne procesy čoskoro začali priťahovať širokú zvedavú verejnosť. Ľudia sa zhromažďovali na námestiach, aby na vlastné oči videli upálenie, mučenie a znetvorenie žien, o ktorých verili, že sa spriahli s diablom. Zúčastňovanie sa na verejných honoch na čarodejnice bolo v 16.-18. storočí vysoko žiadaným divadlom.

Malý, ale mocný: Ako hmyz formoval ľudské dejiny

Verejné popravy
Je ťažké stanoviť začiatok vykonávania verejných popráv, ale je zrejmé, že predstavovali formu vládnej kontroly nad obyvateľstvom. Zaujímavé je, že z tejto „atrakcie" sa stala doslova karnevalová udalosť. Ľudia sa zhromažďovali na námestí, aby počuli odsúdených hovoriť ich posledné slová, kupovali si občerstvenie od miestnych predajcov, snažili sa získať rôzne suveníry pripomínajúce popravu, smiali sa, diskutovali a bavili sledovaním ako niekto zomrie. Napríklad v 19. storočí v Londýne pri bežnej poprave vyšlo na námestie päťtisíc ľudí, no pri poprave slávneho zločinca ich bolo aj 100-tisíc.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské