Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Zoberie si Slovensko príklad? V Bolívii majú pre politikov stredoveký trest

22.3.2018 | Úlety

Vo väčšine krajín sa politici za zle odvedenú prácu dajú potrestať len tak, že im človek v nasledujúcich voľbách nedá hlas. V Bolívii je to inak. Mestečko San Buenaventura sa nedávno so svojím starostom porátalo stredovekým spôsobom.

S pôsobením Javiera Delgada vo funkcii boli obyvatelia mestečka naozaj nespokojní. Rozhodli sa teda, že mu to dajú najavo a na hodinu ho vsadili do klady.

Politickí grázli: majú za sebou gangsterskú minulosť

Na starostu si ľudia počkali 25. februára. Mal prísť slávnostne uviesť do prevádzky most, keď však dorazil na miesto určenia, zistil, že dav sa nezhromaždil kvôli novej stavbe, ale z celkom iného dôvodu. Nik Delgadovi nevysvetlil, za čo má byť vlastne vsadený do klady. Jednoducho to urobili.

Kam aj politici chodia sami. Pozrite sa, ako vyzerajú svetoví lídri na toalete

„Nedali mi možnosť zistiť, prečo ma chcú trestať," uviedol neskôr v jednom z rozhovorov. „Radšej som nekládol odpor, aby to pre mňa neskončilo ešte horšie. V klade som strávil asi hodinu. Potom ma konečne nechali rozprávať a vysvetliť im, že sa nechali oklamať inými. Napokon sa mi ospravedlnili."

Pod „inými" mal Delgado na mysli svojich politických oponentov a miestnych podnikateľov, ktorí sa vraj snažia podkopať jeho úspechy. Niektoré nariadenia, ktoré vydal, totiž obmedzujú v podnikaní drevárske a lodné spoločnosti, no a práve tieto firmy majú mať vo vrecku Delgadových oponentov.

Obyvatelia San Buenaventury však majú na vec iný názor. Jeden z nich pre média povedal: „ Starostu sme potrestali, lebo neplní sľuby, kto nám dal. Okrem toho klame a keď ho niekto požiada o stretnutie, ignoruje to."

Zamurovanie zaživa: Trest, ktorý mal prinášať šťastie

Delgado si už zrejme na tresty zvyká. Len pár mesiacov po uvedení do funkcie ho do klady vsadili prvý raz. Druhý trest prišiel v podobe obsadenia jeho kancelárie rozhnevanými ľuďmi. Celé dva mesiace starostu nepustili dnu. Tretíkrát sa s hnevom davu stretol 25. februára. Vo funkcii je dva a pol roka a tak je možné, že ešte nejaký trest príde.

Podobne ako mnohé iné domorodé spoločenstvá v Bolívii, aj ľudia zo San Bueanventury majú pomerne veľkú úroveň autonómie a vládnu si podľa troch základných princípov: ama qhuilla, ama llulla, ama suwa. V preklade to znamená: nebuď lenivý, neklam a nekradni. Keď tieto princípy niekto nedodržiava, čaká ho trest. Delgado sa o tom mohol presvedčiť na vlastnej koži.

Autor: Liam
Foto: Radio Fides


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu