Centrum.sk: Streda, 16.10.2019
meniny má Vladimíra
   

Židia, ktorí bojovali v nacistickej armáde: Jeden z nich tykal Hitlerovi

28.6.2019 | Úlety

Tušili ste, že v Hitlerovej armáde bojovalo približne 150-tisíc mužov židovského pôvodu? Zatiaľ čo sa ich rodiny vracali do get a tisícky odchádzali do táborov smrti, títo muži v Poľsku, Francúzsku alebo Rusku podporovali nacistický systém, ktorí vraždil Židov.

Arno Spitz
(Ilustračná fotografia)
Spitz bol jeden z najviac cenených dôstojníkov nacistickej armády. Do konca vojny mu udelili tri Železné kríže - najvyššie ocenenie, ktoré mohol vojak získať za statočnosť. A pritom Spitzov otec bol Žid, ktorý kvôli prenasledovaniu ušiel do USA. Spitz však na svojich nadriadených urobil taký silný dojem, že mu jeho židovský pôvod pardónovali.

Hlavné mesto sveta: Hitlerova Germania bola skutočne megalomanská

V roku 1940 na Himmlerov pokyn nacisti vyhodili každého polovičného židovského vojaka z armády, no Spitz bol taký vzorný vojak, že mu dovolili zostať. Spitz nakoniec tvrdil, že bojovaním po boku nacistov neurobil nič zlé. „Bojoval som za Nemecko, nie za Hitlera, a to je rozdiel," povedal Jeho dcéra ho však otvorene obvinila z účasti na páchaní zločinov proti rodákom. Napriek jej výčitkám sa Spitz odmietol ospravedlniť a odkázal jej, že neurobil nič, čo by bolo zločinom.

Nachemia Wurman
Neuveriteľný príbeh zažil poľský Žid Nachemia Wurman, ktorý prežil holokaust. V roku 1944 ho nacisti poslali do pracovného tábora, kde vydržal niekoľko mesiacov. Videl, ako mu popravili otca a musel sa umývať mydlami vyrobenými z tiel jeho kamarátov. V jednu nestráženú chvíľu utiekol a dúfal, že nájde sovietsku armádu.

Hitlerova Katedrála svetla: Ambiciózny projekt nacistov, ktorý sa vydaril

Namiesto toho bežal priamo do stredu nacistického práporu. Wurman vedel, že okolo nich neprekĺzne, preto prestal bežať a kráčal vzpriamený v ústrety k nacistickému pohlavárovi. Potriasol mu rukou a predstavil sa ako šéfkuchár Marion Schmidt. A tak sa stal súčasťou nacistického práporu. Odvtedy nosil hákový kríž na paži, varil pre nacistov a modlil sa, aby nikto nezistil, kým je v skutočnosti. Po vojne povedal, že „najlepšie miesto na schovávanie bolo priamo v papuli vlka".

Friedemann Lichtwitz
„V nemeckej armáde som sa cítil veľmi dobre, považovali ma za rovnocenného a bola to dobrá partia". Týmito slovami zdôvodnil Lichwitz, prečo slúžil u nacistov. Tiež tvrdil, že netušil ako sa nacisti správajú k Židom. Po čistkách v roku 1940, keď odhalili jeho židovský pôvod, ho poslali do pracovného tábora a po neúspešnom pokuse o útek do Dachau. Reportér NBC sa ho raz opýtal, ako sa cítil, keď prešiel zvnútra nacistickej armády do tábora smrti. „Neviem, ako na to odpovedať", povedal Lichtwitz.

Leo Skurnik

Major Leo Skurnik pracoval ako lekár vo fínskom pechotnom pluku. Bol Žid, ale tiež Fín - a to znamenalo, že mal dvoch nepriateľov: nacistov i Sovietov. To ho priviedlo do nemeckej divízie SS, ktorá bojovala proti ruskej ofenzíve. Pomáhal každému, koho zranili granáty, či už išlo o fínskeho vojaka alebo člena SS. Zachránil životy viac ako 600 mužov, z ktorých mnohí boli príslušníkmi SS. Skurnik viedol zranených Nemcov naprieč deväť km dlhou bažinou. Nemci ho následne chceli oceniť Železným krížom, čo odmietol a veliteľovi povedal: „Povedzte svojim nemeckým kolegom, že som si s tým utrel zadok!"

Bizarné plány: Čo by sa dialo, ak by Hitler vyhral vojnu?

Emil Maurice
Maurice bol jedným zo zakladateľov SS a osobným priateľom Hitlera, ktorý ním bol doslova fascinovaný. Práve jemu Hitler napríklad diktoval prvé stránky svojej knihy Mein Kampf. Maurice nemohol byť k Hitlerovi bližšie. Úzko spolupracovali a smel Hitlerovi tykať, čo bolo nezvyčajné. Keď sa dostal do konfliktu s Himmlerom kvôli rasovej čistote, Nemci zistili, že Maurice je vlastne Žid. Himmler, ktorý vždy žiarlil na Hitlerových najbližších priateľov nariadil jeho okamžité prepustenie z SS. Lenže Hitler sa Emila zastal a dovolil svojmu starému priateľovi navzdory jeho židovskému pôvodu zostať v SS.

Erhard Milch

Erhard Milch bol členom nemeckého vojnového kabinetu a náčelníkom štábu nacistického letectva. Patril medzi najvyšších veliteľov, hoci bolo verejným tajomstvom, že jeho otec je Žid. Milch však mal priateľov na vysokých miestach. Chránil ho samotný Hermann Göring, ktorý prinútil Milchovu matku, aby podpísala vyhlásenie, že Erhard nie je synom svojho otca, aby ho Göring mohol zaregistrovať ako „plného Árijca". Milch nemal so Židmi žiadne zľutovanie. V Norimberskom procese v roku 1946 patril medzi hlavných obžalovaných. Čelil obžalobe za zločiny proti ľudskosti a nútené práce vojnových zajatcov. Okrem iného ho obvinili z experimentovania na židovských väzňoch v Dachau. Milch sa za svoje činy nikdy neospravedlnil.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí