Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Zaujímavosti o potopení Titanicu, ktoré vás prekvapia

29.1.2019 | Úlety

Napriek tomu, že od tragédie uplynulo už 107 rokov, Titanic naďalej fascinuje ľudí všetkých vekových kategórií. O jeho potopení a osudoch stoviek ľudí na palube koluje množstvo mýtov a poloprávd. Výskumníci sa však snažia ponúknuť reálne informácie o tom, čo museli prežiť počas niekoľkých cestujúci a posádka.

Cintorín vecí

V roku 2004 americkí vedci uverejnili fotografiu páru topánok, ktoré patrili jednej z obetí katastrofy. Snímku sprístupnili verejnosti pri príležitosti 100. výročia potopenia Titanicu. Na neupravenej fotografii sú dve topánky a časť kabáta vytŕčajúce spod nánosov bahna, na legendami opradenom mieste s vrakom lode na morskom dne.

VIDEO: Našiel sa "čílsky Titanic", jeho potopenie neprežili stovky ľudí

Výskumníci jednoznačne potvrdili, že nejde o topánky, ktoré len niekomu vypadli z batoha. Spôsob, akým ležia, prezrádza, že ide o miesto posledného odpočinku nešťastnej obete. Režisér James Cameron, ktorý miesto potopenia vraku navštívil 32-krát, pre New York Times uviedol, že nikdy nevideli žiadne ľudské pozostatky. Odborníci sa zhodli, že to ani nie je možné, pretože čas, hĺbka a iné faktory spôsobili, že ľudské pozostatky sa dávno rozpustili. Preto je dnes možné nájsť už len veci, ktoré pasažierom kedysi patrili.

Titanic sa rozdelil na dve časti
Keď výskumný tím pod vedením Roberta Ballarda objavil v septembri 1985 vrak Titanicu, konečne ponúkol odpoveď na otázku, ktorá mnohých zaujímala celé desaťročia. Či po potopení zostal Titanic „neporušený", teda vcelku alebo sa rozlomil na dve časti. Výskumný tím našiel trup lode „sedieť" 20 metrov hlboko v morskom dne.

Bude z nej jadrový Titanic? Na vode je plávajúca atómová elektráreň

K dokonalosti mu chýbala len zadná časť, ktorá sa pri stroskotaní odlomila. A tak mohli s určitosťou potvrdiť predpoklad, že loď sa pri potopení rozlomila na dve časti. Mýtus, že Titanic sa potopil vcelku, roky živila snaha spoločnosti White Star Line chrániť si reputáciu.

Kľúč k záchrane
V roku 2007 v aukcii dražili kľúč, ktorý vyzeral na prvý pohľad úplne obyčajne. Zaujímavým ho robí fakt, že ide o kľúč od lodnej skrinky na ďalekohľady. Druhý dôstojník lode David Blair ho totiž zabudol pred plavbou odovzdať svojmu nástupcovi, takže ďalekohľady ostali počas plavby uzamknuté. Námorníci preto museli pozorovať horizont len očami. „Keby sme mali ďalekohľad, ľadovec by sme spozorovali oveľa skôr," vyhlásil námorník, ktorý držal v osudnú noc hliadku.

Prvý film o Titanicu
Pravdepodobne budete šokovaní, ale prvý film o potopení Titanicu vznikol necelý mesiac po katastrofe. Iba 29 dní po udalosti nakrútili film o jeho skaze, pričom v ňom hrala v tom čase populárna herečka Dorothy Gibsonová. Bláznivé bolo, že sama bola pasažierkou Titanicu. Spočiatku nechcela o tom, aby hrala vo filme, ani počuť, ale producenti ju pritlačili k múru. Boli presvedčení, že práve tento emocionálny aspekt pritiahne čo najviac divákov. Film však nebol úspešný. Kritici i diváci boli znechutení, že štúdio natočilo film o jednej z najhorších námorných katastrof v histórii len mesiac po tragédii.

Husle ako symbol hrdinstva
Na Titanicu sa o zábavu hostí staralo osem hudobníkov, pričom ich kapelníkom bol huslista Wallace Hartley. Do dnešného dňa ich označujú za hrdinov, pretože so stoickým pokojom a odhodlaním hrali a zabávali hostí do posledných chvíľ, až kým sa loď neponorila do ľadových vôd. Podľa mnohých záznamov hrala kapela cirkevnú pieseň „Bližšie k tebe, môj Bože" ešte aj vo chvíľach, keď cestujúci nasadali do záchranných člnov.

FOTO: Potopenie Titanicu: Pozrite si snímky, aké ste ešte nevideli

Nikto z hudobníkov tragédiu neprežil. Wallaceho husle našli v mori po týždni od katastrofy. Aukčná spoločnosť oznámila, že husle od ich získania v roku 2006 podrobila niekoľkým testom pravosti. V roku 2013 vyhlásila, že neodškriepiteľne patria Hartleymu. Husle nemeckej výroby boli darom od jeho snúbenice Marie Robinsonovej a je na nich nápis „Pre Wallacea od Marie pri príležitosti našich zásnub".

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad