Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

VIDEO: Živé šperky, ktoré by vašu partnerku nepotešili. Čo sa v nich nachádza?

23.7.2019 | Úlety

Kukly motýľov sú ľahkým cieľom pre predátorov ktorí hľadajú stravu bohatú na proteíny. Asi by ste povedali, že výhodou je čo najnenápadnejšia kukla, motýľ druhu mechanitis polymnia vás ale vyvedie z omylu. Jeho kukly vyzerajú doslova ako živé šperky a zlatisto sa jagajú.

Mechanitis polymnia žije v džungliach Strednej a Južnej Ameriky od Mexika až po Amazonský prales. Pestrofarebný tvor má rozpätie až 75 milimetrov, no nepatrí medzi najkrajšie motýle. Hovoríme však o dospelom štádiu, pretože jeho kukly sú jednoznačne najpôsobivejšie v rámci celej živočíšnej ríše.

Skutočný príbeh Motýľa: Nakoľko bola svetoznáma kniha pravdivá?

Vyzerajú ako zlaté šperky visiace z listov rastlín či stien domov vo vidieckych oblastiach. Navzdory ozajstným klenotom však ich účelom nie je priťahovať pozornosť, ale naopak odpudzovať predátorov. Ide o obranný mechanizmus, a treba povedať, že veľmi efektívny.Lesknúca sa kukla totiž predátorom pripomína jagajúcu sa kvapku vody či dokonca len odraz svetla. Väčšinu dravcov nezaujme, niektorých vie dokonca odplašiť. Vtáky, hady či veľké pavúky, ktoré sa živia kuklami, majú tendenciu utekať, keď zbadajú odraz svojho pohybu na povrchu kukly.

FOTO: Čo je na fotkách? Zaručene neuhádnete

Zo zjavom motýľa mechanitis polymnia v štádiu zakuklenia je spojených množstvo lží, povier a hoaxov. Vraví sa napríklad, že kukla obsahuje kovové čiastočky, alebo že prázdne kukly sa používali namiesto peňazí. Nič z toho však nie je pravda.

Kukla neobsahuje žiadne kovy. Pozostáva z chitínu, prírodného materiálu, ktorý dáva niektorým druhom kôrovcov a hmyzu lesklý vzhľad. Mimochodom, chtín tvorí aj väčšinu rybích šupín (a tie sa používajú v pomletom stave v kozmetickom priemysle napríklad pri výrobe lesklých rúžov).

Najkrajšie premeny húseníc na motýle

A prázdne kukly nemali ani potenciál byť menou. Keď totiž motýľ vyletí do sveta, obal do niekoľkých dní stratí svoju vizuálnu príťažlivosť a lesk. Okrem toho sú prázdne kukly mimoriadne krehké, a to je vlastne aj dobre. Ak by sa z nich totiž dali vytrieskať peniaze, ľudia by na motýle určite usporadúvali hony. Krása „živých šperkov" sa tak dá obdivovať len zrakom a priateľku nimi určite neobdarujete.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva