Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

VIDEO: Raj pre introvertov: Maják, ktorý by odolal apokalypse

3.8.2019 | Úlety

Na vrchole vysokého osamelého skaliska asi desať kilometrov od pobrežia Islandu sa nachádza neobyčajný maják. Ak by svet postihla zombie apokalypsa, bol by ideálnym útočiskom preživších. Dnes je však len vysneným domovom mnohých introvertov.


Maják s názvom Þrídrangaviti (v preklade „tri skaly") dokončili v roku 1939 krátko pred začiatkom druhej svetovej vojny. Dnes sa dá k nemu najľahšie dostať helikoptérou, na člne by si to vyžadovalo riadnu dávku odvahy. More v okolí majáka je búrlivé a plavidlo by mohlo hocikedy skončiť rozbité o útesy.

Irónia osudu: Maják potopil viac lodí, než ich zachánil

Vrtuľník tu síce tiež nepristáva ľahko, cesta loďou však odkrýva nové dimenzie slova „adrenalínová cesta". Navyše v roku 1938, keď stavba majáka začala, helikoptéry neexistovali. Statoční robotníci museli materiál vynosiť na 40 metrov vysokú skalu z palúb hojdajúcich sa lodí. Okrem toho si museli dávať pozor na silný vietor, ktorý ich mohol ľahko zhodiť do búrlivých a chladných vôd severného Atlantiku.

Najvyššie majáky sveta: námorníkom zachraňujú životy dodnes

V starom novinovom článku spomína vedúci projektu Árni G. Þórarinsson, ako vlastne stavba prebiehala. „Ako prvú sme museli postaviť cestu až na vrchol útesu," uviedol. „Zohnali sme tím skúsených horolezcov z Westmanových ostrovov, priniesli sme vŕtačky, kladivá, reťaze a skoby. Vznikla relatívne bezpečná trasa, ktorou sa dal vyniesť stavebný materiál. Tesne pred vrcholom si však horolezci museli pomôcť sami. Jeden si kľakol a vytvoril schod, druhý sa mu postavil na chrbát a tretí cez nich vyliezol na skalu. Neviem ani popísať, ako som sa cítil, keď som ich sledoval. Bolo to mimoriadne nebezpečné."

FOTO: 20 dôvodov, prečo sa ísť pozrieť na Island

Maják Þrídrangaviti celkom logicky stojí na najvyššom z troch útesov s názvom Háidrangur, v preklade Vysoká skala. Výhľad z budovy nie je nijak impozantný, všade navôkol je len šíry oceán a za dobrého počasia vidieť pobrežie Islandu. A hoci by sa určite našli ľudia ochotní žiť ako správcovia majáka v izolácii od civilizácie, nie je to potrebné. Všetky zariadenia sú plne automatizované, len občas sa na ne príde pozrieť údržbár.

Asi netreba hovoriť, že mimoriadne riskuje. Stačí jeden zlý krok či silný poryv vetra a život je v ohrození. Tak čo, boli by ste schopní žiť v tomto raji pre introvertov? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Ste hypochonder?
Otestovalo sa 14850 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu