Centrum.sk: Utorok, 20.8.2019
meniny má Anabela
   

VIDEO: Ohromný podzemný chrám: Muž ho vykopal vlastnými rukami

16.7.2018 | Úlety

Levon Arakelyan mal v roku 1985 44 rokov, keď ho manželka požiadala, aby pod ich domom vykopal pivnicu na zemiaky. Poslúchol, ale keď ju dokončil, nevedel prestať kopať. A robil to 23 rokov.

Levon a jeho manželka Tosya žijú v arménskej dedine Arinj. Ich dom stojí na skalnom podloží, a muž tak pracuje najmä s kladivom a dlátom. Z diery v zemi, ktorá bola kedysi len pivnicou na zemiaky, sa v priebehu desaťročí stal podzemný chrám.

FOTO: 20 najkrajších chrámov Európe: Tieto stoja za návštevu

Ten dnes ako turistickú atrakciu prevádzkuje Tosya. Tvrdí, že jej manžela motivovala séria vízií a snov, v ktorých mu tajomný hlas hovoril, aby ďalej hĺbil podzemné priestory. Muž poslúchol a pracoval 18 hodín každý deň po dobu 23 rokov. Najprv mu to išlo pomaly, keď sa ale prekopal cez vrstvu tvrdého čadiča, narazil na oveľa mäkšie podložie vulkanického pôvodu, ktoré mu prácu výrazne urýchlilo.

FOTO: Takto vyzerá chrám zasvätený penisu

Levonov úžasný podzemný komplex má rozlohu 280 metrov štvorcových a pozostáva zo siedmich miestností prepojených sieťou chodieb a schodísk. Steny zdobí množstvo umeleckých rytín, mozaík a sôch a dokonca je tu aj malý oltár. Pri pohľade na dekorácie je až neuveriteľné, že ich autor pracoval bez moderných nástrojov len s kladivom a dlátom.

„Môj manžel denne spával len tri alebo štyri hodiny," uviedla Tosya v jednom z rozhovorov. „Dával do práce celé svoje srdce a dušu, inak by sa mu chrám nikdy nepodarilo dokončiť."

FOTO: Najkrajšie kostoly sveta. Nájdete medzi nimi aj jeden slovenský

Z podzemných priestorov vyviezol Levon počas 23 rokov odhadom asi 450 nákladiakov zeminy, a to všetko len v jednom železnom kýbli. Odpad nahromadený kopaním daroval miestnym stavbárom.

Na majstrovskom diele pracoval Levon až do svojej smrti v roku 2008. Dostal infarkt. Jeho manželka si myslí, že hlavnou príčinou bola tvrdá drina a nedostatok spánku. „Kvôli tejto diere si zničil zdravie," povedala.

Keď dnes Tosya vstupuje do chrámu, cíti okrem smútku za nebohým manželom aj hrdosť na to, čo dokázal. „Som pyšná, že mne a vnúčatám zanechal čosi takéto. Je to obrovský dar."

V Arinj je Levonov chrám hlavnou turistickou atrakciou. Prvé poschodie domu je venované predmetom, ktoré vlastnil, vrátane opotrebovaného dláta, kladív a topánok.

Levon a Tosya majú štyri deti a 12 vnúčat, ani jedno z nich však nejaví záujem o rozširovanie chrámu. Zrejme navždy teda ostane v stave, v akom ho zanechal jeho autor.

Autor: Noel
Foto: FB/Levon´s Divine Underground


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide policajt do pizzerie.
Objednal si jednu pizzu.
Čašníčka : chcete pokrájať na 6 kúskov alebo na 12 ??
Policajt : 6...12 by som nezjedol.

 
Virtuálny barGreen Peache Green Peache
  • 2 cl Curacaa blue
  • 2 cl svetlého rumu
  • 3 cl broskyňového likéru
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • koktailová čerešňa (modrá)
  • broskyňa
  • pomaranč