Centrum.sk: Streda, 16.10.2019
meniny má Vladimíra
   

VIDEO: Jazda vlakom, ktorá vám spôsobí zimomriavky

15.7.2019 | Úlety

Jazda po viadukte Gokteik v mjanmarskom regióne Nawnghkio patrí medzi najadrenalínovejšie cesty vlakom, aké môžete absolvovať. Most je zároveň jedným z najzaujímavejších konštruktérskych a architektonických skvostov tejto juhoázijskej krajiny.

Keď v Mjanmarsku (vtedy Barme) vládli Briti, potrebovali spoľahlivé dopravné spojenie medzi dvomi dôležitými mestami. V Pyin U Lwin mal svoje letné sídlo britský guvernér tejto kolónie, druhé mesto s názvom Lashio bolo pre zmenu metropolou provincie Shan na severe krajiny. Aby sa mohol presúvať nielen guvernér, ale aj britský kultúrny a ekonomický vplyv, padlo rozhodnutie o stavbe železnice.

FOTO: Zábery starých vlakov vás vrátia do chlapčenských čias

Tvrdým orieškom sa ukázalo byť preklenutie hlbokého údolia, ktorým pretekala malá rieka. Prírodná prekážka však inžinierov nezastavila. Navrhli most, ktorý vyrobila firma Pennsylvania Steel Company, a po častiach ho previezli do Barmy, kde došlo k jeho kompletizácii.

Viadukt meria 689 metrov a podopiera ho 15 pilierov. Od koľají k zemi by to bol dlhý pád, most sa totiž týči vo výške 102 metrov nad zemou.

FOTO: Mauretánsky železný vlak: Cestovanie len pre odvážnych

V čase svojho dokončenia sa Gokteik mohol hrdiť tým, že mal spomedzi všetkých mostov najvyššie piliere. Merajú 97,5 metra, už dávno však nie sú rekordné. Na prvom mieste je dnes viadukt Millau vo Francúzsku s piliermi vysokými 245 metrov.

Existujú aj vyššie a dlhšie viadukty než je Gokteik. Napríklad Lethbridge v kanadskej provincii Alberta je zhruba rovnako vysoký, no dvakrát dlhší a podobnú veľkosť majú aj niektoré oceľové viadukty v USA. Tam však zažijete len málo adrenalínu, keďže železničné spoločnosti v Kanade a USA investujú do údržby týchto stavieb pomerne veľké množstvo peňazí. V Mjanmarsku sa síce tiež starajú ale... nuž, kto niekedy túto krajinu navštívil, asi vie, ako tu funguje železničná doprava.

Nehoda na trati? Tieto miesta sú vo vlaku najbezpečnejšie

Jazda cez Gokteik vám môže spôsobiť nevoľnosť či nával paniky. Most sa dosť trasie a keď si človek uvedomí, že má už takmer 120 rokov, na morálke mu to nepridá. Nikdy tu však nedošlo k žiadnej smrteľnej nehode, zrejme aj vďaka tomu, že vlak po viadukte prechádza veľmi pomaly, doslova krokom. Prejazd trvá asi päť minút, čo dáva odvážnejším pasažierom možnosť nakrúcať a fotiť. Video i galériu tak nájdete pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí