Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

VIDEO: Fotka z Marsu? Ani náhodou, takto vyzerá peklo na Zemi

1.10.2019 | Úlety

Nasledujúca fotografia neprešla úpravou vo Photoshope a nepochádza ani z Marsu. Podarilo sa ju vytvoriť v Indonézii a je výsledkom rozsiahlych lesných požiarov, ktoré zasiahli túto juhoázijskú krajinu.

Z čisto fyzikálneho hľadiska sa pozeráte na jav známy ako Rayleighov rozptyl. Dym, prach a rôzne iné častice vo vzduchu fungujú v podstate ako filter, ktorý zachytáva svetlo s kratšou vlnovou dĺžkou (modré, fialové, atď.) a prepúšťa iba to s väčšou vlnovou dĺžkou (červené, oranžové). Nie je teda pravda, že pekelnú atmosféru spôsobila stúpajúca teplota vzduchu, ako sa domnievali mnohé médiá. Rayleighov rozptyl sám o sebe nie je nebezpečný, avšak veci, ktoré ho spôsobujú, už nebezpečné sú.

On bol les: Zomrel muž, ktorý vysadil 5 miliónov stromov

Lesné požiare zúria v Indonézii už niekoľko týždňov a nedarí sa ich uhasiť. Situácia dospela až do bodu, že na niektorých miestach pripomína krajina scenériu z Marsu. A to nielen počas požiarov, ale aj po nich. Keď sa oheň preženie oblasťou, zanecháva po sebe len spálenisko a spúšť.

Dym z lesných požiarov už dorazil aj do susedného Singapuru a Malajzie. Obe krajiny vydali výstrahy a odporučili obyvateľom neotvárať okná. V Malajzii zašli ešte ďalej a nechali dvom miliónom žiakov v najrizikovejších oblastiach rozdať masky na tvár.

Karma? Pytliaci chceli loviť nosorožce, zožrali ich levy

Lesné požiare sú v Indonézii takmer každoročnou záležitosťou a vyskytujú sa počas obdobia sucha, teda od júla do októbra. Tento rok zatiaľ zhorelo vyše 300-tisíc hektárov pôdy. A hoci časť vzniká prirodzenou cestou, mnohé sú výsledkom vypaľovania, ktoré využívajú veľké korporácie i malí farmári pri klčovaní lesov a vysúšaní mokradí.

Stroj vyrába vodu zo vzduchu, môže zažehnať prichádzajúcu krízu

Indonézska vláda s touto praktikou zatiaľ bojuje len márne. Tento rok zatkla polícia 185 ľudí za zakladanie požiarov. Hrozia i pokuty vo výške až 700-tisíc eur a desať rokov za mrežami. Vypaľovanie však napriek prísnym trestom neustáva. Marťanská atmosféra je toho krutou pripomienkou.

Autor: Noel
Foto: Syarif Abdullah/ANTARA


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis