Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

V Prahe sa kráča po židovských náhrobkoch: Vedeli ste, čo sa dialo za komunizmu?

25.8.2019 | Úlety

Pražskými ulicami denne prejdú milióny domácich i turistov. Drvivá väčšina z nich však nevie, po čom vlastne v stovežatej kráčajú. Dlažobné kocky totiž pochádzajú z trochu väčších kusov kameňa. Kedysi totiž išlo o náhrobky na židovských cintorínoch.


Dlažobné kocky svoje tajomstvá pred zrakmi chodcov úspešne skrývajú. Každý náhrobok predsa zozadu vyzerá ako leštený kameň. Nápis sa ukrýva na druhej strane otočenej smerom k zemi.

Sexuálna výchova za komunizmu? Takto to robili súdruhovia

Vyvražďovanie Židov sa počas druhej svetovej vojny nevyhlo ani Česku a Prahe. Pred konfliktom žilo v celom Československu okolo 350-tisíc Židov, ich systematická likvidácia však populáciu zredukovala na 50-tisíc. V nasledujúcich rokoch vlády komunistov antisemitizmus bujnel a Židia, hoci im už nehrozili strata majetku, odvoz do koncentračného tábora, ani smrť, radšej emigrovali. Do Nežnej revolúcie ich počet klesol na asi osemtisíc.

FOTO: Jedinečné zábery z povstania vo varšavskom gete, najväčšej židovskej vzbury

Vo veľkom opúšťali mestá aj dediny. Počas vojny zväčša nedobrovoľne, po nej naopak. O židovské cintoríny sa zrazu nemal kto starať. Úrady, nad ktorými po roku 1948 prevzala moc komunistická strana, ale prekvapivo aj mnohí z radov samotných Židov, v tom uvideli príležitosť.

Cintoríny videli ako zdroj stavebného materiálu, ktorý by inak vyšiel navnivoč. Po celom Česku sa tak rúcali židovské náhrobky, ktoré sa lámali a používali ako dlažobné kocky.

O tom, z čoho vlastne pozostávajú mnohé z pražských ulíc, sa začalo otvorene hovoriť až dlho po páde komunizmu. Prvý článok sa objavil v roku 2013 v Pražském deníku, neskôr sa objavila krátka správa v agentúre AFP. Miestna židovská komunita občas vyjadrí pobúrenie, to však nikdy neprerástlo v širšiu spoločenskú diskusiu.

Židovskí kolaboranti: v druhej svetovej vojne stáli po boku nacistov

Riaditeľ Pražského židovského múzea Leo Pavlát sa pre BBC vyjadril, že považuje za nemožné, aby sa ulice dláždené náhrobkami rozoberali a znovu skladali do náhrobkov. Suma, ktorú by bolo potrebné vynaložiť, by sa pohybovala v desiatkach miliónov. Mnohé náhrobky navyše rozrezali a rozlámali na príliš malé kúsky, aby sa z nich dal znovu zložiť celok. Pavlát by však do centra Prahy rád umiestnil aspoň pamätnú tabuľu, ktorá by pripomínala, po čom vlastne chodci kráčajú.

Autor: Noel
Foto: BBC


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie