Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Trápne filmové klamstvá, ktoré ste mali už dávno prekuknúť

6.9.2019 | Úlety

Filmy sú pre mnohých ľudí neraz jediným zdrojom získavania informácií. Preto by mali čo najvernejšie odrážať realitu, no neplatí to vždy. Asi by boli príliš nudné, keby v nich prebiehalo všetko podľa reality. Lenže potom z nich čerpáme skreslené informácia a filmové mýty sa šíria ako skutočnosť.


S chloroformom je to inak

Určite poznáte scénu z filmov, kde ukrytá osoba s malou vreckovkou v ruke priskočí k obeti, priloží jej ju k nosu a obeť do niekoľkých sekúnd omdlie. Údajne účinnou látkou na vreckovke je chloroform, ktorý vo filmoch pôsobí ako zbraň na okamžité spacifikovanie človeka. V skutočnosti takto chloroform vôbec nefunguje. V kontakte s kyslíkom totiž stráca silu a po priložení vreckovky je takmer neúčinný. Muselo by ísť o „konskú dávku" so silnou koncentráciou (pár kvapiek na vreckovke určite nestačí), a museli by ste ho inhalovať niekoľko minút, aby ste na pár sekúnd omdleli.

VIDEO: Potápač nakrútil špičkový film, ktorý vás vezme do iného sveta

DNA nedokáže „prežiť" tak dlho
Film Jurský park nás pobalamutil, pretože „vďaka" nemu si myslíme, že DNA môže prežiť milióny rokov, ak sa nachádza v jantári alebo v akomkoľvek inom druhu horniny a v prípade potreby ju môžeme použiť na oživenie pravekých zvierat. Hoci DNA naozaj môže prežiť v niektorých nosičoch, určite to neplatí pre dinosauriu DNA. Vedci napríklad dúfajú, že získajú mamutiu DNA uväznenú v sibírskom ľade, no platí to len preto, lebo mamuty existovali oveľa neskôr ako dinosaury.

FOTO: Sexy filmy, ktorými naladíte tú správnu atmosféru

Vaše práva vám prečítajú inokedy, nie keď vám policajt nasadzuje put
Vždy, keď v americkej detektívke dôjde k zatknutiu zločinca, policajt mu prečíta práva („máte právo mlčať a nevypovedať", atď.). Ľuďom, ktorí v skutočnom živote nikdy nečelili tejto situácii to pripadá ako povinnosť každého policajta. Nie je to pravda. Aj keď sú situácie, počas ktorých vám policajti musia prečítať vaše práva, v čase, keď vás spútavajú to nerobia. Vaše práva vám zvyčajne prečítajú, keď vás vezmú do väzby a pripravujú na výsluch alebo v inom čase po zadržaní. Stačí vidieť akékoľvek skutočné video policajta zatýkajúceho zločinca a hneď vám to bude jasné.

Meteoritov sa nemusíme až tak báť
Filmy o apokalyptických zrážkach meteoritov so Zemou vyvolávajú v divákoch falošnú ilúziu. Aj keď si kvôli mnohým filmom myslíme, že všetky meteory, ktoré dopadnú na zemský povrch, sú horúce a horiace, nie je to pravda. V prvom rade väčšina z nich nie je dosť veľká na to, aby spôsobila globálny problém a po druhé, ak viete niečo o vesmíre, uvedomíte si, že asteroidy by po prechode atmosférou zamrzli. Horiacou stopou, ktorú vidíme na oblohe, je v skutočnosti vzduch, ktorý okolo asteroidu horí. Samotný asteroid zostáva rovnako chladný ako pred vstupom do atmosféry.

Po zatknutí neplatí - iba jeden hovor
Scenáristi asi budú bezúhonní ľudia, pretože ani netušia, ako to po zatknutí prebieha. Filmy nás presviedčajú, že podozrivý má právo na jeden telefonický hovor. V skutočnosti neexistuje pravidlo o tom, koľko hovorov môžete vo väzbe urobiť. Možno nebudete môcť zavolať nikomu, ak je trestný čin, ktorý ste spáchali, priveľmi závažný a vyšetrovatelia sú presvedčení, že volanie môže ohroziť vyšetrovanie. Na druhej strane však môžete mať právo na viac ako jeden hovor, všetko v závislosti od závažnosti činu.

FOTO: Zbrane, ktoré hrali vo hlavné roly vo filmoch

Odistenie granátu zubami? Ani náhodou!
Vo filmoch vidíte množstvo nelogických záberov, ktoré súvisia s granátmi. Jeden z nich znázorňuje vytiahnutie poistky zubami predtým ako ho filmový hrdina odhodí. Lenže v skutočnosti sú granáty plné šrapnelov, ktoré môžu manipulujúcu osobu ťažko zraniť alebo usmrtiť a granátové poistky sú špeciálne navrhnuté, aby sa nedali ľahko odstrániť. Keby ste poistku uvoľňovali zubami, verte, že minimálne by ste získali úsmev doslova od ucha k uchu a bez jediného zuba.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu