Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

Trapasy amerických prezidentov: Ako Bush ovracal japonského premiéra

31.5.2019 | Úlety

Byť lídrom krajiny akou sú USA si vyžaduje rozsiahlu a rôznorodú zručnosť. Americkí prezidenti však niekedy preukazujú nielen múdrosť, ale aj neuveriteľnú naivitu, nešikovnosť či doslova hlúposť. Zoznámte sa s niekoľkými faux pas, ktoré americkí prezidenti počas svojej kariéry vyviedli.

John Quincy Adams schválil expedíciu do stredu Zeme

V 18. storočí existovali ľudia, ktorí verili, že v strede Zeme je priestor. Vnútri neho vraj žije vyspelejšia civilizácia s vlastným slnkom, ktorá je zodpovedná za globálne otepľovanie. Pokročilú civilizáciu obviňujú i z toho, že prichádza na našu Zem tajne prostredníctvom UFO. Tí, ktorí tomu verili tiež tvrdili, že existujú tri spôsoby, ako dosiahnuť „vnútornú Zem". Jeden je cez otvor na Severnom póle, druhý je cez otvor na Južnom póle a tretí otvor leží v Himalájach. Jedným z nasledovníkov teórie bol John Cleves Symmes, Jr., ktorý dokonca naplánoval expedíciu, aby našiel dieru na Severnom póle. Spolu s Jamesom McBridom loboval pri kongrese, aby sponzoroval expedíciu. Hoci Kongres odmietol, 6. americký prezident John Quincy Adams súhlasil, aby kongres financoval cestu, pretože existencii civilizácie veril.

Posledná otrokyňa v USA: Redoshi zomrela až krátko pred druhou svetovou vojnou

George Bush starší ovracal japonského premiéra
8. januára 1992 sa prezident George Bush senior povracal počas štátnej večery u japonského premiéra Kiichi Miyazawu v Tokiu. Bush pricestoval na návštevu oslabený chrípkou a celý deň sa necítil dobre. Osobný lekár mu poradil, aby sa vzdal večere a išiel radšej do postele, že premiér to určite pochopí, ale prezident túto možnosť odmietol. Po skonzumovaní surového lososa a kaviáru sa zrazu nahol dopredu a ovracal nohy japonského premiéra, ktorý sedel vedľa neho. Americká prvá dáma vyskočila z kresla a priložila manželovi na ústa obrúsok, zatiaľ čo agenti ho zachytili, aby nespadol zo stoličky. Televízne zábery japonského premiéra s hlavou popolavo bledého Georgea Busha v lone obleteli celý svet. Japonci tvorivo vymysleli aj nový pojem bushusuru („robiť Busha"), ktorým sa odvolávajú na niekoho, kto vracia.

FOTO: Zábery z Divokého západu, ktoré ste dodnes nevideli

Ako George W. Bush i Barack Obama nemohli otvoriť dvere
V roku 2005 sa prezident George W. Bush strápnil, keď počas štátnej návštevy Číny nemohol otvoriť dvere. Akurát debatoval s novinármi, ktorým sa chcel po rokovaní s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom očividne vyhnúť. Preto sa vrhol na najbližšie dvere, ktoré sa však odmietli otvoriť. Po niekoľkých sekundách neúspešného boja rozpačito priznal: „Snažil som sa utiecť. Je zrejmé, že to nefungovalo." Podobný osud postihol aj prezidenta Baracka Obamu, keď sa snažil vstúpiť do Bieleho domu. Dvere sa nedali otvoriť napriek jeho úsiliu, takže si začal pískať a predstierať, že z toho nie je v rozpakoch.

George W. Bush a jeho španielčina
V roku 2001 sa prezident Bush pokúsil ohúriť svojou znalosťou španielčiny, ale výsledkom bolo len jedno z jeho mnohých faux pas. Strápnil sa tým, že španielskeho premiéra Joseho Maria Aznara označil v preklade ako „hus". V rozhovore pre španielsku televíziu si totiž pomýlil meno premiéra Aznara, ktoré foneticky znie ansar, čo po španielsky znamená hus. Rovnako predsedu vlády Španielska označil za prezidenta, pričom Španielsko je konštitučná monarchia s kráľom. Španielsky kráľ Juan Carlos mu však všetko vrátil, keď počas stretnutia s ním a poradkyňou pre národnú bezpečnosť Condoleezzou Riceovou sa odvolal na pani Riceovú ako na pani arroz. Arroz je španielske slovo pre „ryžu".

5 vojen, ktoré USA viedli nedovolene

Nekompetentný prekladateľ Jimmyho Cartera
Na štátnu návštevu Poľska v roku 1977 si ministerstvo zahraničných vecí najalo nezávislého prekladateľa, ktorý tlmočil prejavy prezidenta Cartera pre poľské publikum. Prekladateľom bol Steven Seymour a za jeho služby mu vyplatili 150 dolárov na deň. Bohužiaľ, Seymour svoju prácu odviedol katastrofálne. Miešal ruštinu s poľštinou, používal zastarané poľské výrazy a Carterove vyhlásenia prekrúcal. Nakoniec sa USA stali terčom poľských vtipov a Biely dom sa musel ospravedlniť. Keď sa Carter zmienil o tom ako odchádzal z USA do Poľska, Seymour informoval publikum, že prezident opustil USA a nikdy sa tam už nevráti. Keď Carter pochválil poľskú ústavu z roku 1791, Seymour povedal, že ústava je na smiech. Seymour tiež nazval Poľsko „otcom desiatich miliónov Američanov" a nie „domovom predkov miliónov Američanov. Seymoura neskôr odvolali a nahradil ho Jerzy Krycki, ktorému odporučili, aby radšej mlčal, keď nebude rozumieť, čo práve Carter hovorí.

Richard Nixon prepašoval drogy
V roku 1958 bol Richard Nixon viceprezidentom, keď nevedomky prepašoval drogy na americké územie na letisku Idlewild v New Yorku. Nixon na letisku stretol jazzového hudobníka Louisa Armstronga, ktorého prezývali Ambassador Satch. Louis stál v rade a čakal na odbavenie, pretože sa práve vrátil z medzinárodného turné a vo svojom kufri mal 1,4 kilogramu marihuany. Nixon k nemu pristúpil a spýtal sa ho, čo robí v rade. Armstrong odvetil, že sa práve vrátil z turné a čaká, kým ho colné orgány skontrolujú. Nixon mu vzal kufor s tým, že ambasádori nemusia prejsť colnými úradmi a vzal ho so sebou. Keď sa Nixon dozvedel pravdu o niekoľko rokov neskôr, zvolal: „Louie fajčí marihuanu?"

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Video k téme
Focus Media


Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46971 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku