Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Tento mrakodrap nie je pre živých, bývajú v ňom mŕtvi

13.9.2016 | Úlety

Na Zemi je podľa odhadov pochovaných asi sto miliárd ľudských tiel. Niet divu, že miesta na cintorínoch pomaly ubúda a nové sa hľadajú čoraz ťažšie. Aj preto sa mnohí ľudia snažia nájsť riešenie tohto problému. Jednou z možností je aj stavba mrakodrapov pre mŕtvych.

Zatiaľ najvyšším cintorínom je Memorial Necrópole Ecumenica v brazílskom meste Santos. Postavili ho v roku 1983 a spočiatku išlo o nízku budovu, ktorú kvôli rastúcemu počtu nebožtíkov museli postupne zvyšovať. Dnes má 108 metrov a večný odpočinok tu našlo už 25-tisíc ľudí.

Zatiaľ čo k turistickým atrakciám sa radí len pár „bežných" cintorínov, mrakodrap pre mŕtvych je v rámci mesta Santos jednou z najvyhľadávanejších desitnácií. Nie nadarmo ho v bedekroch nazývajú najvyšším cintorínom na Zemi.

Zrejme nikoho neprekvapí, že ľudia sú za pohrebné miesta s najkrajším výhľadom ochotní platiť pomerne vysoké sumy. Hrobky na vyšších poschodiach sú podstatne drahšie, než tie dolu, a to zrejme z toho dôvodu, že telo zosnulého bude na najvyššom podloží o 108 metrov bližšie k nebu.

Poschodí je celkovo 32 a na každom je maximálne 150 hrobiek schopných poňať šesť mŕtvol. Každá miestnosť je dobre odvetrávaná a k úplnému rozkladu tela tu dochádza do troch rokov. Po tomto čase môžu pozostalí požiadať o exhumáciu nebožtíka a jeho premiestnenie do inej časti budovy.

Pýtate sa, prečo by niekto nechal pozostatky presúvať? Dôvodom sú peniaze. Prenájom hrobového miesta na najvyšších poschodiach sa môže vyšplhať až na 15-tisíc eur za tri roky, takže nie každý si takýto luxus môže dovoliť. Navyše sú v budove samostatné miestnosti pre celé rodiny, za ktoré sa ročne platí takmer 50-tisíc eur.

Čo myslíte, budú sa takéto mrakodrapy pre mŕtvych raz stavať aj na Slovensku?

Autor: Liam
Foto: Odcentral


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské