Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

Prípady, keď ľudia vďaka vede zrekonštruovali históriu

12.7.2019 | Úlety

Vďaka historickým záznamom dnes vieme, ako žili naši predkovia. Ak by sa však historici „nešpárali" v minulosti detailne, sotva by sme dnes vedeli, že alkohol tiekol potokom ďaleko pred naším letopočtom, alebo že betón píše svoju históriu už od rímskych čias. Nakuknite s nami do minulosti a vďaka vede si priblížme časy, v akých žili vtedajší ľudia.

Zničenie Pompejí

Pompeje boli kedysi rušným centrom kultúry a obchodu, no v roku 79 ich zničila erupcia Vezuvu. Stále odhaľujeme zničujúci rozsah erupcie, pri ktorej zomreli tisíce ľudí. Ak chcete vedieť, ako katastrofa vyzerala a zažiť ju doslova na vlastnej koži, môžete. Na výstave v roku 2009 v Múzeu v Melbourne si návštevníci mohli pozrieť divadelnú inštaláciu s krátkym animovaným videom, ktorú starostlivo zostavili historici a obsahovala všetky dostupné informácie o živote v Pompejách až do okamihu erupcie. Video nájdete pod článkom.

Stredoveké lahôdky, z ktorých sa vám zdvihne žalúdok

Staroveká grécka hudba
V porovnaní s inými civilizáciami tej doby máme široké poznatky o hudbe v starovekom Grécku. Poznáme rôzne druhy nástrojov, ktoré ľudia používali, a vďaka dielam Homéra a Euripida vieme, ako komponovali hudbu. Nedokázali sme však čítať skladby, pretože mali iný štýl zápisu ako v súčasnosti používame, vrátane zvláštnych symbolov. Vďaka niekoľkým nedávno nájdeným a skompilovaným dokumentom máme lepšiu predstavu ako skutočne fungovala hudba v starovekom Grécku. Niekoľko tímov výskumníkov a hudobníkov úspešne obnovilo hudbu starovekého Grécka. Mnohí ďalší odborníci sa teraz snažia dokonale zreprodukovať tento zvuk, keďže historici a archeológovia o ňom prinášajú stále viac a viac informácií.

Vraždy, ktoré zmenili stredovekú históriu

Pivo na pohrebe kráľa Midasa
História ľudstva je v podstate históriou alkoholu. Alkohol formoval civilizáciu vo viacerých smeroch viac ako akýkoľvek iný vynález a historici dokážu povedať veľa vecí o starovekej kultúre len sledovaním návykov ľudí pri pití. Patrick McGovern, archeológ z Pennsylvánskej univerzity, venoval veľkú časť svojho života štúdiu starovekých alkoholických nápojov a ich opätovnému vytvoreniu. Vyhľadáva stopy prísad v zariadení na varenie už od staroveku a úspešne vzkriesil mnoho starých nápojov. Pyšný je najmä na pivo, ktoré pili na pohrebe kráľa Midasa, ktorý vládol Frýgii v 8. storočí pred Kristom. Ak chcete ochutnať niektoré z týchto nápojov, môžete tak urobiť pri návšteve pivovaru Dogfish Head v Delaware, kde pripravujú a balia nápoje vyrobené spoločnosťou McGovern.

Chceli by ste žiť v stredoveku? Tieto veci trápili bežných ľudí

Rímsky betón
Rímsky betón je jedným z najtrvalejších materiálov, aký kedy ľudia vytvorili. Stále môžeme vidieť pozostatky stavieb, ktoré vznikli v čase, keď bola Rímska ríša najmocnejšia. Bohužiaľ, recept na jeho výrobu sa stratil niekde v histórii, no vedci sa ho snažia znovu vytvoriť od doby, čo sa o ňom dozvedeli. Vďaka úsiliu niektorých výskumníkov z Utahskej univerzity sme konečne odhalili tajomstvo. Betón vyrábali pomocou sopečného popola a povestnú pevnosť mu dodávala morská voda. Keď študovali mólo a iné stavby ním vytvorené, zistili, že morská voda reaguje s materiálmi v betóne, aby vytvorila vzájomne prepojené minerály, ktoré ho robia ešte silnejším. Dôležité sú prírodné minerály, ktoré sa v laboratóriu ťažko alebo nákladne vyrábajú. S neustále stúpajúcou hladinou mora po celom svete zúfalo hľadáme vhodnú technológiu na budovanie námorných stien a ďalších oceánskych štruktúr, a to je len začiatok objavenia niečoho, čo v minulosti fungovalo.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie