Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Ponorka, ktorú potopilo vlastné torpédo: Chyba zabila desiatky mužov

3.11.2019 | Úlety

Počas druhej svetovej vojny trápilo torpéda amerických ponoriek množstvo problémov. Predčasné explózie a nesprávne meranie hĺbky patrili k tým menej vážnym. Horší bol takzvaný oblúkový výstrel, ktorý mohol potopiť vlastnú ponorku. A to sa aj naozaj stalo.

Prvé torpéda mohli ísť len rovným smerom podobne ako náboje vystrelené z pušky či pištole. Pred prvou svetovou vojnou sa však podarilo vyvinúť nový druh torpéd, ktorý dokázal gyroskopom korigovať svoj smer plavby. Gyroskop sa nastavovalo ešte v torpédomete pred odpálením projektilu. Po vystrelení išlo torpédo istý čas rovno a keď dosiahlo určitú vzdialenosť, začalo zatáčať. Vtedy vstúpil do hry gyroskop, ktorý upravoval dráhu torpéda nastavovaním kormidla. Torpédo vďaka tomu chvíľu zatáčalo a potom opäť vyrazilo po rovnej trajektórii k cieľu.

Desivé príbehy ponoriek: Za ich potopením stáli aj záhadné javy

Problém spočíval v tom, že v mnohých prípadoch torpédo neprestalo zatáčať. Opísalo kruhovú dráhu a zasiahlo vlastnú ponorku. Je zdokumentovaných najmenej 30 takýchto prípadov, pričom dva z nich skončili katastrofou pre celé posádky.

USS Tullibee sa potopila 29. júla 1944 a prežil iba jeden námorník. USS Tang, ktorá bola najúspešnejšou americkou ponorkou druhej svetovej vojny, sa potopila v októbri 1944. Obe mali rovnaký osud a zasiahli ich vlastné torpéda.

Príbeh ponorky USS Tang je zaujímavejší. Počas dvojmesačnej kariéry potopila 33 nepriateľských plavidiel s celkovou tonážou vyše 100-tisíc ton. Práve vykonávala svoju piatu hliadkovaciu plavbu a smerovala k Taiwanskému prielivu v Juhočínskom mori, keď 23. októbra 1944 spozorovala početný konvoj nepriateľských plavidiel. Išlo o tri tankery, dve nákladné lode a viacero sprievodných bojových plavidiel.

Najväčšie ponorky sveta: komu patrí gigant s dĺžkou 175 metrov?

USS Tang sa dostala priamo do stredu nepriateľskej formácie a vypustila torpéda. Prvým cieľom bola jedna nákladná loď, po nej nasledovali tankery. Všetky sa podarilo úspešne potopiť a ponorka pokračovala v hliadkovaní.

Počas nasledujúcej noci narazila na ďalší japonský konvoj tankerov, ktoré navyše viezli aj bojové lietadlá. USS Tang vystrelila niekoľko torpéd a veliteľ následne velil zvýšiť rýchlosť, aby ponorka unikla sprievodným lodiam, ktoré ju mohli zničiť. Napokon zničila všetky japonské lode s výnimkou jednej nákladnej. Veliteľ ponorky Richard O´Kane velil zničiť aj tú. Z celkového počtu 24 torpéd už mal k dispozícii iba dve.

Zo vzdialenosti necelého kilometra dal rozkaz vystreliť. Prvé torpédo našlo cieľ, druhé však začalo zatáčať doľava a po pár sekundách zasiahlo ponorku do kormidla.

Prvá vojenská ponorka: vymysleli ju Američania, alebo Rusi?

Clayton Decker, jeden z členov posádky, ktorí prežili, neskôr povedal: „Výbuch bol taký silný, že nás všetkých hodilo na podlahu. Mnohí chlapi mali smolu, narazili do niečoho hlavou a stratili vedomie. Už im nebolo pomoci. Okamžite sme začali klesať."

Zadná časť ponorky dopadla na dno v hĺbke 60 metrov. Tí, ktorí prežili, sa zhromaždili v prednej časti v torpédovej komore a chceli využiť únikový východ. Najprv ale zničili všetky citlivé dokumenty. V tom čase už japonské hliadkové plavidlo začalo zhadzovať hlbinné nálože. V torpédovej komore došlo ku skratu a ten spôsobil požiar. Cez únikový východ sa dostalo len 13 námorníkov a ôsmi doplávali na hladinu. Len päť z nich sa ale podarilo zachrániť. Ďalší štyria úspešne využili únikový východ na mostíku ešte predtým, než ponorka klesla na dno. Celkovo zahynulo 78 mužov.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 32572 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica