Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Ostrov, ktorý zmenšuje? Záhadu malých živočíchov sa nedarí vysvetliť

11.8.2019 | Úlety

Indonézsky ostrov Flores fascinuje vedcov od momentu, keď tu objavili ostatky vyhynutého druhu „homo floresiensis". Človek floreský bol nezvyčajne malý, a ako sa zistilo, aj mnohé iné živočíchy na ostrove sú menšieho vzrastu než inde vo svete. Čo môže spôsobovať tento zaujímavý úkaz?


Všetko začalo v roku 2004, keď v jaskyni Liang Bua na ostrove Flores objavili ostatky 110 centimetrov vysokého človeka. Našlo sa aj deväť ďalších nekompletných kostier, ktorých analýza ukázala, že všetky patria dovtedy neznámemu druhu. Ten dostal názov Homo floresiensis, človek floreský. Žil v období pred 190-tisíc až 50-tisíc rokmi a bol menší než dnešní pygmejovia. Niet divu, že si vyslúžil prezývku „hobit".

Nemravná rytina stará 1800 rokov? Pre Rimanov mal penis celkom iný význam

Vedci si najprv mysleli, že Homo floresiensis je predchodcom pygmejov, ktorí aj dnes žijú na ostrove Flores. Dávalo by to zmysle, vyskytla sa však pomerne veľká komplikácia: tieto dva druhy nemali nič spoločné, ako ukázala analýza DNA. Začalo sa zdať, že ich nezávisle od seba zmenšil samotný ostrov.


Migrácia človeka na Flores sa uskutočnila v dvoch veľkých prúdoch, ten prvý tvoril Homo floresiensis. Obe vlny začali po niekoľkých generáciách trpieť pozvoľným zmenšovaním vzrastu. Zvláštne však je, že zmenšovanie nepostihlo len ľudí, ale aj zvieratá. Žili tu napríklad slony, ktoré v dospelosti vážili len 300 kilogramov. To je jedna osemnástina hmotnosti ich kontinentálnych príbuzných.

Pod divadlom našli obrovský rímsky poklad, má nevyčísliteľnú hodnotu

Na vine môžu byť rozličné faktory, jedným z nich je nedostatok jedla. Menšie telo potrebuje menej energie a tým pádom aj menej „paliva". Na iných okolitých ostrovoch sa však zmenšovanie nevyskytlo, hoci tu vládnu v podstate rovnaké podmienky ako na Florese.


Vedci dodnes netušia, prečo je tomu tak. Majú niekoľko hypotéz, pričom tá s nedostatkom jedla sa javila ako najpravdepodobnejšia a predsa bola nesprávna. Ide tak o ďalšiu zo záhad prírody, ktoré dodnes nevieme vyriešiť.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock, Public Domain


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter