Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Optické klamy, ktoré dajú vášmu mozgu poriadne zabrať

6.8.2016 | Úlety

Optické klamy sú neuveriteľne zaujímavým fenoménom. Vznikajú tak, že oči a mozog si na základe predchádzajúcich skúseností domýšľajú niečo, čo na obrázku vôbec nie je. Ak si chcete mozgové závity potrápiť, zavítajte do našej galérie.

Len prednedávnom sme vám priniesli tento článok, v ktorom ste mohli nájsť výber tých najlepších optických klamov, z ktorých väčšina sa umiestnila na popredných miestach v rôznych súťažiach. Ani v dnešnom článku však nenájdete žiadne druhoradé obrázky. Práve naopak. Väčšina z nich vám poriadne zamotá hlavu a budete sa musieť poriadne sústrediť, aby ste prišli na to, čo na nich nehrá.

História optických klamov siaha až do antického Grécka a ako prvý sa o nich zmienil v piatom storočí pred Kristom filozof Epicharmus. S koncom rozkvetu tejto vyspelej kultúry však došlo aj k strate záujmu o fenomén optických klamov. Znovu sa mu začali venovať až psychológovia Johannes Mueller a J. J. Oppel v druhej polovici 19. storočia.

Dnes sú optické klamy veľmi obľúbenou formou zlepšovania priestorovej predstavivosti a činnosti mozgu. Pri skúmaní záberov, ktoré nájdete v našej galérii, vám prajeme pevné nervy a veľa trpezlivosti.

Autor: Noel

Foto: Viralnova


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica