Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

Nechutné fakty o šváboch: Prečo ich lákajú ľudské uši?

9.8.2019 | Úlety

Šváby patria medzi najnepríjemnejšie stvorenia, s ktorými nechtiac prichádzame do kontaktu. Možno aj z toho dôvodu o nich existuje mnoho mýtov. Aby sme vás z nich vyviedli, zoznámte sa s pravdivými informáciami o šváboch, ktoré vás nepochybne prekvapia.


Bez hlavy dokážu žiť celé týždne

Šváby prežijú takmer všetko a zbaviť sa ich je nesmierne ťažké. Odrezať im hlavu pre nich neznamená smrť, pretože bez nej dokážu prežiť celé týždne. Šváb zomrie až neskôr - podľahne hladu a smädu, lebo nemá ústa, aby mohol jesť a piť. Šváby fungujú bez hlavy akoby sa nič nedialo, pretože v nej nie je veľa krvi ani krvný tlak. Telo pracuje nezávisle od mozgu, chrobák dýcha malými dierami na tele. Zaujímavé je, že hlava ostáva nažive niekoľko hodín po dekapitácii, čoho dôkazom sú pohybujúce sa tykadlá. A môže žiť aj dlhšie, ak má dostatok živín a je v chlade.

Z koristi zombie: Osa si vie z úlovku spraviť otroka

Neznášajú ľudí
Šváby nenávidia, keď sa ich ľudia dotknú a rýchlo zutekajú, aby sa očistili. Šváby sa prirodzene obávajú väčších stvorení, pretože vedia, že kontakt s nimi vedie k smrti. Kontakt s akýmkoľvek organizmom môže na švábovi zanechať nejaké zvyšky, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na jeho prežitie. V prípade ľudí ide o prírodné oleje, ktoré nechávame na všetkom, čoho sa dotkneme. Tento olej môže narušiť fungovanie tela švábov. Najviac ohrozené sú tykadlá, ktoré sú pre šváby kľúčové. Fungujú ako čuchový orgán a využívajú ich na hľadanie potravy a potenciálnych spojencov. Oleje znížia schopnosť švába cítiť, čo sa rovná rozsudku smrti.

Priťahujú ich naše uši
Možno ste čítali o šváboch, ktoré uviazli v ušiach ľudí. Niečo pravdy na tom bude, pretože šváby sa radi pohybujú v tme, kedy spíme. Ale nebojte sa, nevydávajú sa na nočné výpravy osobitne kvôli návštevám spiaceho človeka. Vosk v našich ušiach vylučuje prchavé mastné kyseliny - druh chemikálie, ktorú vydávajú aj potraviny ako chlieb a syr. A práve to priťahuje šváby. Ľudské ucho je okrem toho dusné a teplé, a preto ich láka.

Malý, ale mocný: Ako hmyz formoval ľudské dejiny

Pohyby chrobáka v uchu môžu spôsobiť, že spiaci človek si podvedome poškriabe ucho, čím ho zatlačí hlbšie do ucha alebo ho dokonca zabije, ak je tlak dostatočne silný. Živý šváb môže skončiť hlboko vnútri ucha. Ostne na jeho nohách môžu poškodiť vnútorné ucho a spôsobiť infekciu alebo dokonca stratu sluchu. Problém predstavuje i mŕtvy alebo rozpučený chrobák. Telá švábov totiž obsahujú smrtiace baktérie, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy.

Dokážu počas behu meniť rýchlosť
Každý, kto sa niekedy pokúsil zabiť švába vie, že vzhľadom k svojej veľkosti je neuveriteľne rýchly. Niektoré šváby dokážu dokonca meniť rýchlosť. Vedci to prirovnávajú k situácii, keď kone prechádzajú od klusu do cvalu alebo v aute preradíte do iného prevodového stupňa. Šváby menia rýchlosť zmenou polohy nôh pri behu. Ak šváb chce zrýchliť použije metachronálny vzor chôdze - všetky nohy na jednej strane zdvihne zo zeme - od predných až po stredné a zadné sa dotýkajú zeme v rovnakom poradí.

Z ich mozgov by sme mohli vyrábať lieky
Náš odpor voči švábom by navždy dokázal zmeniť tento fakt: Vedci pracujú na vývoji liekov proti E. coli a MRSA (meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus) - smrtiace baktérie rezistentné na antibiotiká - pomocou chemikálií extrahovaných z mozgu švábov. Počas skúmania ako chrobáky dokážu prežiť v splaškových a drenážnych oblastiach totiž zistili, že tkanivá z mozgu švábov tieto baktérie dokážu usmrtiť. Vedci zistili, že ich mozgy obsahujú špeciálne chemikálie a dúfajú, že ich v budúcnosti použijú na vývoj antibakteriálnych liekov.

Chrobák pripomína škorpióna, útočí ako žiadny iný hmyz na Zemi

Dokážu robiť skupinové rozhodnutia
Šváby sú chytrejšie ako si myslíme. Dokážu robiť skupinové rozhodnutia, rovnako ako mnoho iných druhov hmyzu a zvierat. Pred niekoľkými rokmi vedci uskutočnili výskum, aby zistili ako šváby myslia. Vložili niekoľko z nich do misky s tromi domčekmi a čakali, ako sa rozdelia. Šváby sa najprv spojili a dotýkali navzájom tykadlami. Po nejakom čase sa rozdelili do domčekov v rovnakom počte. Napríklad 50 švábov sa rozdelilo do dvoch skupín po 25, keď dostali tri domčeky s kapacitou pre 40 švábov. Jedna skupina žila v prvom dome, druhá žila v druhom. Tretí dom ostal prázdny. Všetkých 50 švábov sa tiež rozhodlo žiť v jednom dome, keď dostali tri domčeky, v ktorých by sa do každého zmestilo viac ako 50 švábov.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku