Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

Nechutné, ale zaujímavé: Poznáte žuvačkovú stenu v Seattli?

22.8.2019 | Úlety

Nie je turistická atrakcia ako turistická atrakcia. Kým niekde môžete obdivovať kus histórie a umenie nezabudnuteľných majstrov, inde pred vami stojí stena celá oblepená lepkavými žuvačkami. Áno, počujete a vidíte dobre.


V americkom meste Seattle (a následne aj v ďalších mestách) vznikla okolo miestneho kina žuvačková stena. Potom, čo sa zo zlozvyku čakajúcich divákov stal kult a múry sa zmenili na mäkké a farebné, prišiel aj oficiálny názov - The Market Theater Gum Wall. Každý deň priláka niekoho, kto pridá žuvačku na fasádu, a každý deň si to turisti nadšene fotia.

VIDEO: Najdlhší tobogan bude mať vyše kilometra, zdolať ho potrvá minúty

V neobvyklej - pre niekoho nechutnej, pre iného zaujímavej - atrakcii sa dokonca rozmohla snaha o umenie. V žuvačkách možno vidieť drobné rytiny, niekde srdiečko, inde iniciály a tí najšikovnejší pridajú celé heslá. Vyzerá to pomerne zaujímavo, hoci netreba zabúdať na fakt, že každý farebný kúsok steny predtým niekto požul a oslintal.


Lepenie farebných žuvačiek na kino začalo v roku 1993 a samozrejme, najskôr tu boli snahy o pravidelné čistenie. Personál kina však nestíhal a vznikla fasáda, ktorá mala miestami hrúbku aj desať centimetrov. V roku 2015 tak prišiel rázny krok a mesto dalo múry kompletne vyčistiť. Darmo - lepenie sa začalo nanovo a dnes ani neviete, že stena bola pred pár rokmi absolútne čistá.

VIDEO: Bizarná atrakcia: V dedine majú strom, z ktorého vyviera voda

Žuvačkami je pokrytý priestor o dĺžke asi 15 metrov a je obdivuhodné, ako vysoko sú niektoré farebné "ozdoby" nalepené. Nuž, ľudia si dávajú záležať, aby tu po nich niečo ostalo. Hoci je to napríklad len žuvačka na dnes už slávnej stene v americkom meste Seattle.

Autor: ling
Foto: Shutterstock


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy