Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Našiel sa nový stratený kontinent, možno ste ho už navštívili

3.10.2019 | Úlety

Možno ste navštívili iný kontinent a ani o tom neviete. Vedci totiž objavili stratený kus kontinentálnej zemskej kôry, ktorý leží hlboko pod Európou. Nazvali ho Greater Adria (Veľká Adria) a vedia o ňom pomerne veľa, hoci zmizol už pred stovkami miliónov rokov.

Foto: Douwe van Hinsbergen

Kontinent o rozlohe Grónska sa pred 240 miliónmi rokov oddelil od severnej Afriky a dávno predtým, než po planéte kráčali prví predkovia človeka, ho pohyby zemských dosiek vrazili do zemského plášťa. Veľká Adria po sebe však zanechala stopy v horách južnej Európy a geológovia už dlhšiu dobu tušili, že v tomto regióne existoval aj nejaký iný kontinent. A nedávno sa ho po desiatich rokoch výskumu konečne podarilo vedecky dokázať.

Viete, kde je hranica medzi Európou a Amerikou? Môžete sa dotknúť oboch kontinentov

Medzinárodný tím výskumníkov, ktorý koordinovala Utrechtská univerzita, dokázal objasniť presný tvar i polohu strateného kontinentu. Vedúci tímu Douwe van Hinsbergen na svojom blogu výstižne napísal: „Zabudnite na Atlantídu. Tisíce turistov trávia dovolenky na skutočnom stratenom kontinente bez toho, aby o tom vedeli."

Fascinujúce fakty o kontinentoch: Koľko ich vlastne je?

Podobne ako bája Atlantída, aj väčšina Veľkej Adrie sa nachádzala pod vodou a vytvárala plytké tropické moria s rozľahlými koralovými útesmi. Tu však podobnosti končia. Zatiaľ čo Atlantídu podľa mýtov zničila prírodná katastrofa, Veľkú Adriu počas miliónov rokov postupne pohltila južná Európa. Pred 130 až 100 miliónmi rokov sa stratený kontinent začal „vkĺzavať" pod Európu a ponárať sa do zemského plášťa.

Vedcom sa vďaka špeciálnym postupom podarilo zrekonštruovať pohyb tektonických dosiek a vizuálne ich vrátiť do polohy, v akej boli pred 240 miliónmi rokov. A pohli sa aj zvislým smerom. Postupne „odlupovali" jednu geologickú vrstvu za druhou, až kým neidentifikovali polohu Veľkej Adrie. Podarilo sa im zistiť, že sa dnes nachádza 1500 kilometrov pod Európou.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Stále však existuje šanca, že časť strateného kontinentu uvidíte. Keď sa totiž dostával pod Európu, vrchné vrstvy usadených hornín sa olupovali a vytvorili slávne horské pásma: talianske Apeniny, časti Álp a pohoria na Balkáne, V Grécku i Turecku.

Skúmanie strateného kontinentu nebolo náročné len po odbornej a technickej stránke. „Veľká Adria bola rozsiahla a dnes sa nad ňou rozkladá vyše 30 štátov," tvrdí van Hinsbergen. „V každom z nich majú geológovia vlastné mapy, uskutočňovali vlastné prieskumy a presadzovali vlastné myšlienky o pohybe kontinentov. My sme to museli zladiť a vyvodiť závery. A našťastie sa nám to podarilo," uzavrel.

Veľká Adria nie je prvý „stratený kontinent", ktorý sa podarilo objaviť. V roku 2017 našli vedci východne od Austrálie kontinent Zélandia.

Autor: Noel

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis